Próbowaliście już batonów Foods by Ann lub najnowszych batonów Be Raw Ewy Chodakowskiej? Zdrowe batony są w modzie! W związku z tym przygotowałam wyzwanie smaku – batony Ewy Chodakowskiej kontra batony Ani Lewandowskiej. Co jest w składzie, jak wychodzi to cenowo i w końcu, które batony są lepsze? Zanim jednak przedstawię wyniki wyzwania smaku, kilka faktów o produktach.
Batony Be Raw Ewy Chodakowskiej
Do testów wybrałam 3 z 4 dostępnych smaków. Batony sprzedawane są po 4,99 zł/szt. i mają 40 g, (12,48 zł/100g) wyjątkiem jest baton proteinowy 60 gramowy (w opakowaniu miętowym) za 6,99 zł.
Batony Be Raw oraz zdrowe kulki można kupić w każdym Rossmannie w Polsce, w Carrefour oraz w sklepie online BeBio.
Skład batona białego: daktyle, surowe kakao 15%, migdały 14%, wiórki kokosowe 12%, chlorella 1,5%
W:19,65g (cukry:14,6g) B: 4,08g T:7,76g
Skład batona różowego: daktyle, burak 17%, migdały 10%, ziarna słonecznika, siemię lniane, surowe kakao
W:21,4g (cukry:16,24g) B: 2,84g T:2,486g
Skład batona miętowego (proteinowego): koncentrat białka serwatki 36%, gorzka czekolada 14% (miazga kakaowa 86%, tłuszcz kakaowy, cukier trzcinowy, emulgator: lecytyna rzepakowa, wanilia), śliwka 10%, surowe kakao 7%, wiórki kokosowe 3,3%, proteinowe płatki 3% (koncentrat białka serwatki, skrobia z tapioki), nasiona chia 1,7%
W:21,6g (cukry:13,2g) B: 22,8g T:3,24g
Nad recepturą miętowego batonika zdecydowanie powinni jeszcze popracować. Jest twardy i bardzo klejący. Przykleja się do dziąseł, zębów i jest trudny do przełknięcia. Nie polecam w formie szybkiej przekąski w przewie między ważnymi spotkaniami. Jeśli nie mamy ze sobą dużo wody, możemy zaświecić czarnymi zębami! W składzie znajdziemy także cukier! Batonów proteinowych szukajcie u innych producentów.
Baton biały jest smaczny, fajnie że w składzie jest surowe kakao a nie zwykłe. Chlorella to też nie często spotykany dodatek do batonów! Burak – czy to dobry pomysł? Myślę, że buraka bardzo mocno zweryfikowały testy.
Batony Ani Lewandowskiej marki Foods by Ann
Do testów wybrałam 3 z 11 dostępnych smaków. Batony sprzedawane są po 3,89 zł/szt. za 35g (11,11 zł/100g) lub 5,99 zł/szt. za 60g.
Batony Lewandowskiej przez 2 miesiące były dostępne w Żabce, obecnie można je kupić w sklepie internetowym Foods by Ann oraz niektórych sklepach ze zdrową żywnością, a także na stacjach Shell. Mapa z punktami sklepów dostępna na stronie Foods by Ann.
Skład batona Truskawka-Burak: daktyle 54%, orzechy nerkowca 19%, słonecznik, truskawka suszona 12%, burak suszony 1%
W:17,5g (cukry:13,3g) B: 3,3g T:6,4g
Skład batona Kokos-Kakao: daktyle 66%, wiórki kokosowe 30%, kakao 4%
W:13,6g (cukry:12,1g) B:1,8g T:6,8g
Skład batona Dynia-Matcha: daktyle 30%, kokos 15%, figi 15%, orzechy nerkowca 15%, migdały 13%, pestki dyni 10%, zielona herbata – matcha 2%
W:17,5g (cukry:17g) B:7,4g T:17,6g
Moja opinia na temat batonów foods by Ann – składy batonów bez zarzutów, smaki super. Receptury batonów bardzo wyważone i dokładnie dobrane, no może poza tym dynia-matcha, ten baton zupełnie nie trafił w moje smaki.
Zobacz także moją recenzję innych produktów marki Foods by Ann – Kliknij!
Wyzwanie smaku: Be Raw czy Foods by Ann?
Przygotowałam 4 miseczki z kawałkami batonów – żaden produkt nie został podpisany!
Do testów wybrałam stosunkowo podobne pod względem składu batony (opisy na zdjęciu), poprosiłam 10-ciu znajomych (5 mężczyzn i 5 kobiet w wieku 25-35 lat) o spróbowanie batonów i wypełnienie krótkiego formularza.
Poniżej przedstawiam wyniki!
W pojedynku baton1 vs baton2 nie wybrano zwycięzcy (5:5), batony są tak podobne smakowo, że niektórzy moi znajomi wręcz mieli trudności w rozróżnieniu smaków, w przypadku batonów 3 i 4 z dużą przewagą zwyciężył baton Lewandowskiej (90% opowiedziało się za). Jednak spośród tych czterech batonów za najlepszy został uznany baton 1 – Ewy Chodakowskiej, ale i najgorszym okazał się baton Ewy Chodakowskiej – baton 4.
Poprosiłam również moich znajomych o ocenę smaku poszczególnych batonów poprzez nadanie im gwiazdek, wyniki przedstawiają się następująco:
W sumie najwięcej gwiazdek zebrały batony Ani Lewandowskiej – 23 i 22 gwiazdki, co daje ok. 57% przyznanej puli gwiazdek. Batony Chodakowskiej otrzymały 21 i 13 gwiazdek, co daje 43% przyznanej puli gwiazdek.
Patrząc na zestawienie gwiazdek, można by stwierdzić że albo ktoś kocha batony Chodakowskiej albo je nienawidzi. Batony Foods by Ann są po prostu dobre.
Podsumowanie:
Smak jest bardzo indywidualną sprawą, jedni kochają czystą słodycz daktyli inni owocowy posmak. Za to warzywa zawsze były i są trudne do przemycenia w słodyczach, a burak szczególnie. Mimo swoich cudownych właściwości nie cieszy się popularnością i trzeba umiejętnie go dodawać, jeśli nie chcemy zabić smaku pozostałych składników. Jeśli lubimy testować i poznawać nowe smaki warto jest sięgnąć po każdy z tych batonów i przekonać się na własnej skórze, który tak naprawdę podpasuje naszym kubkom smakowym.
No, ale smaki smakami – od batonów za taką cenę wymagałabym składników bio – potwierdzonych znakiem ekologicznym np. znakiem Euroliścia. Podobne batoniki mniej znanych marek taniej znajdziecie np. w Lidlu lub bez trudu sami przygotujecie je w domu.
Mam jednak nadzieję, że obie marki będą się dalej rozwijać i zaskoczą nas w niedalekiej przyszłości jeszcze lepszymi produktami oraz że wyróżnią się na rynku czymś więcej niż tylko znanym nazwiskiem.
15 Responses
Moim zdaniem batony Lewandowskiej są smaczniejsze, za to Chodakowskiej mają bardziej "sprzedające się" opakowania. Fajny artykuł 🙂
A mi się bardziej podobają opakowania Foods by Ann – lubię czarny kolor 🙂
uwielbiam takie batony, ale robię je sama. Nie widzę sensu wydawania takiej ilości pieniędzy na batonik, który mogę zrobić sama za 1/10 ceny;) dodatkowo unikam takich jednorazowych opakowań, które zaśmiecają naszą planetę..;)
Oczywiście że taniej jest zrobić takie batony samemu, ale też wiadomo, że trzeba jednorazowo wydać więcej pieniędzy na całe opakowania daktyli, wiórek kokosowych, surowego kakao itp. Ja też lubię i robię, ale wiesz nie wszyscy mają na to czas. To jest fajna alternatywa dla osób zabieganych 🙂
Nie jadłam tych batonów ale chętnie spróbuję. Jestem ciekawa jak smakują.
Nie interesowałam się tym wcześniej, więc nawet nie wiedziałam, przyznaję się, że są. Zdecydowanie bardziej zachęcają mnie batony Lewandowskiej, choćby przez opakowania 🙂
Pozdrawiam
Sara's City
Dobry wieczór, z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły. Bardzo mnie zaciekawiło Pani podejście do odżywiania. Proponuję w następnym artykule opisać jak pogodzić pracę zawodową z treningami. Ile osoba trenująca potrzebuje snu i czy bieganie jako element treningowy wykonywać na samym początku czy końcu, jakie są skutki tych wyborów. Dziękuję i pozdrawiam! Akop.
Dziękuję za komentarz 🙂
Pomyślę nad takimi wpisami.
Nice post!! Your blog is interesting!!
I follow you. Mind following back?
http://asweetwoorld.blogspot.com/
Ja uwielbiam te batony 🙂
Dla mnie za drogie… wolę tańsze zamienniki lub samemu zrobić w domu
Ja wolę batony Chodakowskiej!
Jadłam wszystkie batony Chodakowskiej i 4 smaki od Lewandowskiej.
Od Chody smakuje mi tylko proteinowy. Tylko ten cukier… nie wiem po co. Ale baton jest mega. Mega dobry i mega drogi.
Lewandowska ma super smak z burakiem i truskawką – rewelacja. Drugi mój ulubiony to malina i kakao.
Nie bardzo wiem, dlaczego batony uważacie za zdrowe? Istnieje tyle zdrowszych przekąsek. Nie miałam czasu, żeby wgryzać się w proces produkcji, który jest tutaj decydujący. Ja zajmuję się zdrowym odżywianiem od 25 lat i zabraniam moim pacjentom, zwłaszcza dzieciom z alergiami tykania się takich produktów. Ponieważ moi pacjenci pytają się o przepisy obu Pań, muszę je, z konieczności, czytać. Ale żadna z nich nie studiowała medycyny, dietetyki i żadna na codzień nie widzi w gabinecie chorych ludzi . Łatwo jest pisać na tematy, o których się niewiele wie. Jest teraz sporo modelek, aktorek, celebrytek, które piszą na temat zdrowego odżywiania, nie mając wiele pojęcia na ten temat. Ile lat Pani studiowała dietetykę ? Rozumiem, że kursy , które Pani skończyła trwały minimum 3 lata (stacjonarnie), bo inaczej nie może mieć Pani pojęcia na ten temat Czy Pani leczy dzieci a astmy i AZS ? Jeśli tak, to chętnie porównam nasze metody leczenia za pomocą zdrowego odżywiania. Pozdrawiam
Pani Ulla, te batony są zdecydowanie zdrowsze od jakiegoś Twix'a, snikers'a czy innych tego typu zlepka sztucznych dodatków, soli i cukru, które serwuje się dzieciom.
Ale mój blog nie jest skierowany dla dzieci, tym bardziej chorych. Jest skierowany dla dorosłych osób, które poszukują zdrowszych opcji. Nie żyjemy dla jedzenia. W życiu chodzi o równowagę i o tej równowadze piszę na blogu.
Te batony mają bardzo dobre składy i są świetną przekąską dla ZDROWYCH LUDZI, są lepszym wyborem dla ludzi, którzy nie mają czasu na gotowanie i przygotowywanie przekąsek. Są bardzo dobrym wyborem w podróży.
Nie leczę dzieci z astmy ani AZS, ale wiem jak to jest mieć uczulenie. W zasadzie wiedziałam, bo przez 5 lat zmagałam się z uczuleniem na nikiel, kobal, kurz i pyły, ale dzięki diecie już nie jest to moim problemem.
Każda jednostka chorobowa jest inna i nie ma idealnej diety, jednej dla każdego, szczególnie jeśli chodzi o nietolerancje i uczulenia. Dla mojego organizmu coś jest ok, a dla Twojego może nie być. I to jest normalne bo jesteśmy różni.
Idąc Pani tokiem rozumowania tylko osoby, które skończyły medycynę i dietetykę mogą mieć pojęcie o odżywianiu? To znaczy, że kobieta która ma prawo jazdy ale nie jeździ będzie lepszym kierowcą od dziewczyny, która nie ma prawa jazdy, a jeździ od 8 lat samochodem? To tak nie działa.
Kiedy zaczynałam drogę ze zdrowym odżywianiem przez problemy zdrowotne byłam u 3 dietetyków, którzy w ogóle mi nie pomogli!!! Wiem – dietetyk dietetykowi nie równy, ale szybciej i lepiej pomogłam sobie sama.
Chciałabym jeszcze uściślić, że mój blog nie jest blogiem medycznym, leczącym ani dietetycznym. Jest blogiem o równowadze, zdrowym odżywianiu, sporcie i naturalnej pielęgnacji ciała.