Dlaczego mam uczulenie na nikiel?

Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego to właśnie Ty masz uczulenie na nikiel? Spadło na Ciebie jak grom z jasnego nieba i nie wiesz jak to się stało… wywróciło Ci to życie do góry nogami, bo nagle okazuje się, że prawie wszystko musisz podporządkować alergii. To trudne. Rozumiem to, ale sami zgotowaliśmy sobie ten los…

Żyjemy w świecie wysokoprzetworzonego jedzenia, sztucznych nawozów zwiększających plony, mieszkamy pośród fabryk i w wysokouprzemysłowionych aglomeracjach miejskich z zanieczyszczonym powietrzem, wodą i glebą. W takich warunkach i z taką żywnością nietrudno przeciążyć organizm metalami ciężkimi – niklem, rtęcią, kobaltem itp.

Sprawdź: Dieta bez niklu

Dodatkowo jeśli nie oczyszczamy organizmu od wewnątrz i od zewnątrz cały czas metale ciężkie kumulują się w naszym ogranizmie. Najwięcej metali ciężkich kumuluje się w tkance tłuszczowej, dlatego też osoby tęższe mają zazwyczaj większe problemy z alergiami i przeróżnymi schorzeniami. Metale ciężkie płyną też w naszej krwi, kumulują się w naszych włosach, wątrobie, nerkach, a nawet układzie nerwowym!

Wrażliwość na nikiel

Wrażliwość na nikiel jest zmienna i bardzo indywidualna dla każdego człowieka, dlatego też trudno jest jednoznacznie określić produkty spożywcze, które powodują nagłą wysypkę u osób uczulonych na nikiel. Owszem jest cała grupa produktów, które kumulują ogromne ilości niklu, jak na przykład kolorowe, słodkie napoje gazowane. Takie produkty należy niezwłocznie wykluczyć ze swojego życia dla własnego dobra. Polecam to także osobom, których organizm nie posiada alarmu ostrzegawczego… W zasadzie według mnie to tylko kwestia czasu, kiedy organizm upomni się o swoje w taki czy inny sposób.

Od czego zależy alergia na nikiel?

Alergia na nikiel zależy od akceptacji poziomu niklu w ogranizmie. Każdy ma inną, dlatego też alergię na nikiel określa się w 3 stopniowej skali. Po uzyskaniu dodatniego wyniku już do końca życia pozostajemy alergikami. Możemy jednak zadbać o remisję uczulenia i całkowicie uwolnić się od objawów.

Co więcej wystąpienie wysypki nie zależy tylko i wyłącznie od ilości niklu w produkcie, który w danym momencie spożywamy, ale także od ilości skumulowanego już w organizmie metalu. Często pytacie mnie o możliwość spożywania pewnych grup produktów, które mają bardzo różną zawartość metali ciężkich w zależności od ich sposobu uprawy, produkcji, a nawet pakowania i konserwowania. Te wszystkie produkty umieściłam na żółtej liście, czyli liście produktów dozwolonych w ograniczonych ilościach. Nie należy spożywać ich zbyt często i koniecznie wykluczyć, jeśli od razu po ich spożyciu występuje wysypka.

Mimo, że ja i Ty mamy uczulenie, wcale nie oznacza, że możemy jeść te same produkty i będziemy czuli się tak samo dobrze. Często oprócz uczulenia na nikiel mamy inne alergie pokarmowe i kontaktowe na inne pierwiastki lub składniki diety. Niemniej jednak obecność metali ciężkich i ich wysokie stężenie w organizmie prowadzi do wielu schorzeń, a nawet chorób przewlekłych.

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło…

Jeśli masz alergię na nikiel lub na inne metale ciężkie potraktuj ją jako dodatkową zdolność organizmu, dzięki której odbierasz niepokojące sygnały płynące z Twojego organizmu. To pozwala reagować Ci szybciej na alarmowe sytuacje, w których znalazł się organizm. Twój organizm wybrał tą drogę informowania Cię, że dzieje się z nim coś niedobrego. Zaakceptuj to i naucz się żyć zdrowo, a w czasem Twoja alergia ulegnie remisji.

Emocje a alergia

Wiele badań potwierdza, że negatywne emocje i myślenie bardzo źle wpływa na funkcjonowanie naszego ciała, jego pracę i oczyszczanie się. Kiedy rozpatrujemy swoje życie i ciało holistycznie możemy dostrzec korelacje między emocjami, a pracą ciała.

Co to ma wspólnego z alergiami? Jeśli jesteśmy zablokowani na poziomie emocjonalnym z różnych względów, nasz układ odpornościowy, nerwowy, a także trawienny wariuje! Znasz to uczucie kłucia w klatce podczas stresu lub ból brzucha, czy nawet biegunkę? Tak reaguje ogranizm, kiedy nie radzi sobie z emocjami! A następnie przekłada się to na choroby przewlekłe, autoimmunologiczne, a także alergie.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *