Głodówka

Wiele z was myśli, że jeśli po prostu nie będzie jeść zrzuci zbędne kilogramy szybko i najlepiej na zawsze. W rzeczywistości jednak osoba zderza się z  niewygodną prawdą. Początki oczywiście przynoszą szybką utratę wagi, ale nie na długo. Pierwsze czego pozbywa się organizm przy braku pożywienia jest woda, dlatego też waga spada już w przeciągu kilku pierwszy dni, a nam wydaje się że gubimy tłuszcz. Nasz organizm jest od nas mądrzejszy i stara się odpowiednio gospodarować swoimi zapasami kiedy nie ma dostępu do pożywienia, dlatego też w pierwszej kolejności usuwa z organizmu wodę, następnie spala mięśnie i na końcu te najtrudniej dostępne dla niego zapasy – tkankę tłuszczową. Chyba, że jest odpowiednio zaadaptowany do pobierania energii z tłuszczu jak to ma miejsce na diecie keto.

Bez dostarczania organizmowi odpowiednio zbilansowanych składników pokarmowych przez dłuższy czas, doprowadzimy do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest dostarczenie odpowiednio zbilansowanych makroskładników: białka, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Ich brak zaburza całe funkcjonowanie organizmu. Nasza skóra staje się poszarzała, łamią się nam paznokcie, wypada coraz to więcej włosów. Brakuje nam energii. Mogą się pojawić nawet stany depresyjne. Podczas długotrwałego odchudzania bez dopasowanych treningów tracimy sporą część mięśni. Co przekłada się na nasz wygląd i mimo spadku wagi daleko nam do wymarzonej sylwetki fit.

Efekt jojo

Oprócz problemów zdrowotnych możemy doprowadzić w konsekwencji do – EFEKTU JOJO. Pewnie większość z Was dobrze zna ten efekt, może niektóre z Was nawet osobiście doświadczyły takiego efektu. Przypomnę tylko szybko czym on jest i dlaczego tak się dzieje. Efekt jojo to powrót zrzuconych przez nas kilogramów, najczęściej z nawiązką! Niestety. Kiedy znowu zaczynamy dużo jeść, a nasza przemiana materii jest wolniejsza, ze względu na to, że wcześniej organizm nie dostawał takich ilości pożywienia. Często też jest tak, że osoby które przerywają głodówkę, nie są w stanie pohamować swojego obżarstwa. W głównej mierze te wszystkie czynniki przyczyniają się do powrotu tkanki tłuszczowej na swoje miejsce i to z nawiązką. Jedynym pewnym i trwałym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest odpowiednio zbilansowana dieta, wysyłek fizyczny i SYSTEMATYCZNOŚĆ! O tym trzecim często zapominamy, a bez tego ciężko będzie nam osiągnąć długotrwały efekt. Istnieje jeszcze tzw. głodówka lecznicza i nie można jej mylić z przypadkowymi głodówkami. To zaplanowany cykl żywieniowy.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

7 odpowiedzi

  1. Ja jestem akurat na diecie tuczącej i jej elementem jest jedzenie na śniadanie otrębów na wodzie. Może się wydawać, że to jakaś kuracja odchudzająca, ale nie w moim przypadku – taka papka pobudza mój żołądek do pracy i prawie jak zajadę z domu do biura (jakieś 45 minut komunikacją miejską) to chce mi się jeść więc szybciutko coś zjadam. A później i tak jem drugie śniadanie, coś a'la lunch, obiad, podwieczorek i kolację. Dzięki otrębom mam większy apetyt i zjadam więcej posiłków w ciągu dnia bo w przeciwnym razie mój żołądek zwariowałby z głodu. Zaczęłam takie odżywianie w tym miesiącu i czuję że to dobry wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *