Zdrowe zakupy czas start. Ile razy powiedziałaś sobie w duchu, że nie stać Cię na zdrową żywność, bo jest strasznie droga? Wytrącam Ci z ręki ten argument, bo jak się chce to można! Jest mnóstwo tanich produktów, które są bardzo zdrowe, znam wiele zdrowych półproduktów z których możesz przygotować smaczne przekąski lub obiady na kilka dni. Od czasu do czasu warto sięgnąć po produkty z wyższej półki i przygotowywać jakieś specjalne danie na wyjątkową okazję. Dziś jednak przygotowałam dla Ciebie kilka porad, jak robić zdrowe zakupy
Jak robić zdrowe zakupy?
Wystarczy, że wprowadzisz kilka zmian w zakupach i zamiast kilku niezdrowych produktów wybierzesz te zdrowsze, często dużo lepszej jakości! Od tego zacznij zdrowe zakupy.
1. Śledź gazetki promocyjne i szukaj okazji.
2. Rób zawsze listę potrzebnych produktów i kupuj tylko to czego potrzebujesz.
Często przez nieprzemyślane zakupy marnuje się mnóstwo jedzenia, bo po prostu tracą datę ważności 🙁 Planuj zdrowe posiłki na kilka dni w przód i kupuj to czego aktualnie potrzebujesz.
3. Poszukaj lokalnych dostawców i biobazarów.
Produkty takie jak: jajka, przetwory mleczne, warzywa, owoce, orzechy, a nawet mięso warto kupować od lokalnych rolników. Będzie na pewno taniej.
4. Wybieraj półprodukty i gotuj w domu
Zamiast gotowego sosu kup przecier pomidorowy, warzywa oraz przyprawy i z tych produktów zrób smaczny pomidorowy sos – na pewno wyjdzie taniej i zdrowiej! Zamiast gotowych sosów instant, do przygotowywania sosów wykorzystaj oliwę z oliwek, jogurt naturalny i świeże zioła.
5. Kupuj produkty sezonowe
Owoce i warzywa w sezonie zawsze są tańsze. Idealnym przykładem jest papryka, dostępna w supermarketach przez cały rok, ale w zależności od miesiąca cena jej waha się od 4 do 12 zł, zauważyliście to?
Większość warzyw i owoców nadaje się do mrożenia więc kupuj w sezonie i zamrażaj na później.
6. Jedź (zatem i kupuj) dużo warzyw i owoców
Zamiast gotowych dań i niezdrowych produktów. Z warzyw można przygotować mnóstwo smacznych dań np. kotlety kalafiorowe lub faszerowaną paprykę.
7. Wybieraj wodę mineralną niegazowaną
Zamiast kolorowych napojów i soków w kartonach, lub jeśli woda wodociągowa w Twojej okolicy jest dobrej jakości kup filtr do wody i korzystaj z tej z kranu.
8. Kupuj większe paczki – jeśli to konieczne.
Z jednej strony większe paczki są tańsze, a z drugiej, jeśli jesteś singlem możesz mieć problem ze zużyciem dużych produktów przed końcem ich daty ważności.
9.Omijaj półki ze słodyczami!
10. Kupuj w internecie.
Dzięki porównywarkom cen, możesz łatwo sprawdzić, gdzie produkty są najtańsze i kupić suchy prowiant: kasze, ryż, makaron w dużych nawet 1-5 kg opakowaniach bardzo tanio.
A Ty jakie masz sposoby na zdrowe i tanie zakupy? Daj znać w komentarzu.
9 Responses
Bardzo lubię warzywa i najczęściej zaopatruję się w nie na rynku, nie mam przekonania do owoców czy warzyw z marketów 🙂
Jeśli możesz, kliknij w linki w najnowszym poście, dzięki ;*
Większość z punktów, które wymieniłaś spełniam, także chyba nie jest ze mną źle 🙂 Dopisałabym jeszcze domowe przetwory – jakby nie patrzeć dzięki nim jedzenie jest zdrowsze i można sporo zaoszczędzić. Sama tego lata zrobiłam wyjątkowo dużo przetworów, dżemów, soków, a w planach jeszcze mam marynowaną paprykę w zalewie miodowej 🙂
O tak domowe przetwory to super sprawa, przede wszystkim kiszonki, ja jeszcze robię przeciery pomidorowe 🙂
Stosuję się wszystkich zasad już od dawna, dodatkowo zachęcam do przeglądania książek kucharskich czy np. durszlaka/zmiksowanych, jest dużo prostych i szybkich przepisów 🙂
Nie lubię tekstów typu "ooo, jak już chce się być fit bądz zdrowo odżywiać to trzeba mieć dużo pieniędzy". Z własnego punktu widzenia wiem, że tak nie jest.
Ostatnio z ciekawości poszłam z mamą na zakupy. Ja robiłam miesięczne zakupy sobie, ona sobie. Podrównałyśmy paragony. Cena była prawie taka sama, ku jej zdziwieniu. W cenie jakiej brała ciastka, wafelki, bądź jakieś słone przekąski ja miałam orzechy lub jakieś nasiona.
Zdrowe komponowanie posiłków nie jest drogie. Czasami bywa wręcz tańsze i bardziej przyjemne dla naszego organizmu. Nawet zaczęłam robić domowe dżemy w wersji bardziej "light", bez dodatków białego cukru czy tłuszczy 😉
Pozdrawiam serdecznie!
http://brunettegirlfit.blogspot.com/
Dzięki, że to napisałaś! Dżemy w wersji fit też chodzą mi po głowie, ale szczerze przyznam się nie mogę znaleźć na to czasu.
Szkoda, że tak niewielu z nas wie o tym wszystkim pamięta 🙂
O jak miło, też na ten temat niedawno pisałam. Widzę, że mamy podobne spojrzenie 🙂
Zdrowe jedzenie to podstawa. Jeśli chcemy zjeść coś, co w ogólnym pojęciu jest "niezdrowe" wystarczy jeśli zrobimy to sami, np. ręcznie robionego hamburgera albo własny dressing do sałatki. Bez chemii, a jednocześnie nie odmawiamy sobie tego, na co mamy ochotę!