Niestety, ale ponad połowa z nas jest uzależniona od cukru. Jak zwalczyć ochotę na cukier? Sprawdź moje sposoby i weź udział w 30-dniowym wyzwaniu bez słodyczy, cukru i niezdrowych przekąsek.
30-dniowe wyzwanie bez słodyczy, cukru i niezdrowych przekąsek pozwoli uwolnić się od ciągłej żądzy słodyczy, zniewolenia przez słodki smak, a także pomoże Ci porzucić złe i niezdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli jeszcze do Nas nie dołączyłaś, koniecznie sprawdź poprzedni wpis, wydrukuj tabelkę i porzuć złe przyzwyczajenia. Dzięki temu po 30 dniach uzyskasz lepsze samopoczucie, poprawę w wyglądzie twojej cery, kilka kg mniej na wadze, świeżość umysłu i lepsze nawyki żywieniowe.
Jak zwalczyć ochotę na cukier?
- Jedz regularnie posiłki. Jedzenie kilku posiłków dziennie o stałych (w miarę) porach pozwoli uniknąć napadów głodu.
Zobacz: Ile posiłków dziennie jeść? lubJak ułożyć zdrowy jadłospis z przepisów na blogu? - Zabieraj ze sobą gotowe posiłki gdy wychodzisz do pracy/szkoły. W żadnym supermarkecie nie znajdziesz tak idealnie skomponowanego pełnowartościowego i zdrowego posiłku, niż ten który przygotujesz sobie sama. I najgorsze co możesz zrobić to objadać się wieczorem, kiedy cały dzień nic nie jadłaś.
- Miej zawsze przy sobie owoc lub zdrową bezcukrową przekąskę. Jeśli to możliwe niech będzie to owoc lub chrupiące warzywo jak np. marchewka. Może to być też jogurt naturalny, czy przygotowana przez Ciebie zdrowa bezcukrowa przekąska. Zobacz: 10 zamienników słodyczy
- Jedz tłusto. Jedz odpowiednie tłuszcze w postaci awokado, orzechów, pestek dyni, nasion słonecznika, sezamu i innych nasion.
- Zrób sobie herbatę. Czasami Twój organizm wcale nie chce słodyczy. Zrób sobie herbatę, pij ją małymi łykami i poczekaj, ochota na słodycze powinna przejść. Jeśli to nie pomoże, zrób sobie drugą herbatę.
- Umyj zęby! Mycie zębów bezpośrednio po posiłku nie tylko skutecznie zapobiega próchnicy, ale również zmniejsza zachcianki na nie.
- Wykonaj kilka ćwiczeń lub idź na spacer. 10 minut w umiarkowanym tempie wystarczy, by poprawić nastrój i podnieść poziom endorfin.
- Pij wodę. Odpowiednie nawodnienie organizmu odgrywa znaczącą rolę w tym temacie. Zawsze kiedy najdzie Cię ochota na słodycze wypij szklankę dobrze schłodzonej wody z kilkoma listkami mięty. Zobacz: Światowy dzień wody i właściwości wody
- Miej silną motywację. Przede wszystkim musisz sama w sobie czuć chęć zmiany, chcieć zdrowo się odżywiać. Nikt nie jest w stanie Cię do niczego zmusić, jeśli sama nie stwierdzisz, że tego potrzebujesz, że tego naprawdę chcesz.
- Opanuj emocje. Sięganie po słodycze to często sposób na poprawę nastroju, „zajadanie” złych emocji słodyczami. Ćwicz siłę charakteru i panowanie nad emocjami. Sprawdź czy jesz pod wpływem emocji
Jeśli macie jeszcze jakieś sprawdzone patenty na ograniczenie ochoty na słodycze i inne niezdrowe przekąski dajcie znać w komentarzach!
Zobacz także filary mojego życia i bloga:
13 Responses
Bardzo pomocne rady 🙂
Jeśli pomocne to się cieszę 🙂
W teorii to takie proste, a w praktyce… Niestety prawie wszyscy zostaliśmy wychowani w przekonaniu, że słodkie jest dobre, rodzice słodzili nam wszystko żebyśmy zjedli, słodycze dostawaliśmy w nagrodę. A efekt tego taki, że większość z nas nie potrafi żyć bez słodkiego. Przynajmniej czasami, tylko troszeczkę, bo przecież nie zaszkodzi 😉 Trafne porady, szczególnie dobrze działa sztuczka z tłustą dietą, choć dla laika wygląda chyba najbardziej niepozornie.
to wszystko jest bardzo ciekawe:) stosuje sioę do tych zasad:)
A za parę lat będzie ,,cukier krzepi,,? Jak to właściwie jest. Kto ma przewagę na rynku?
"Cukier krzepi" już było, w PRL. Być może będzie coś innego, jeśli potwierdzą to badania naukowe, a póki co więcej badań mówi o cukrze źle…
A przewagę ma ten, kto ma pieniądze 😉
echh… zjadam awokado na śniadanie w postaci na kanapce a potem w sałatce, byłam na spacerze, umyłam zęby, piję wodę…a tak mi się chce drożdżówki z słodka kruszonką, że aż czytać tego nie mogę. I idę do cukierni;)
Spróbuj jeszcze ogórki kiszone! Polecam także zadbać o jelita 🙂
Z tą herbatą – to dobry pomysł. U mnie działa czarna i słodka (posłodzoną słodzikiem, oczywiście :D)
No i o to chodzi 🙂
Myślę, że dużą rolę odgrywa tutaj też silna wola 🙂
Na początku na pewno, z czasem jednak jest to kwestia zdrowych nawyków i uniezależnienia się od cukru.
Dopóki jesteśmy uzależnieni od cukru i mamy różne braki witamin w organizmie, dopóty nasz organizm będzie rozregulowany i sam nie będzie wiedział czego chce…
akurat od dziś zaczęłam zrywać ze słodyczami, więc te rady mi się bardzo przydadzą 😉