Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings to urządzenie z którego uwielbiam korzystać i częstować świeżo wyciśniętymi sokami moich najbliższych. Pomyślałam, że skoro korzystam z niego już tak długo i jestem bardzo zadowolona to podzielę się z Wami moją opinią. Wiem, że lubicie takie recenzje, pokazują to za każdym razem statystyki. Zresztą sama często przed zakupem jakiegoś sprzętu czytam wszystko co na ten temat znajdę w necie. Wiem, jak trudno znaleźć coś dobrego na rynku, dlatego rzetelne opinie w Internecie są dla mnie bardzo cenne.
Co skłoniło mnie do zakupu wolnoobrotowej wyciskarki Kuvings?
Oczywiście chęć picia smacznych i zdrowych soków! Pierwsze opinie na temat świeżowyciskanych soków znalazłam w Internecie i to zainspirowało mnie do zgłębienia tematu. Zaczęłam pić soki wyciskane z sokowirówki. Korzystałam wtedy ze starej sokowirówki, która nie radziła sobie z twardymi warzywami i zielonymi liśćmi, a wszędzie widziałam zielone soki.
Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings była dość spontanicznym zakupem, bo kupiłam go na Targach Zdrowia i Urody w Lublinie, mimo że tego nie planowałam. Znałam już wcześniej tą wyciskarkę, myślałam o jej zakupie kiedyś w przyszłości i zbierałam na nią pieniądze, ale nie sądziłam że kupię ją właśnie rok temu na targach. Możliwość porozmawiania z przedstawicielem Kuvingsa i spróbowanie soku z pietruszki przeważyło o jej zakupie właśnie tamtego dnia. Teraz wiem, że to był jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o sprzęt kuchenny. Na takich urządzeniach, które mają mi posłużyć kilka, kilkanaście lat raczej nie oszczędzam. To jedne z lepiej wydanych pieniędzy w moim życiu. Nie oszczędzam na zdrowiu i zdrowych wyborach.
Co jest w zestawie, a co można dokupić i po co?
Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings – Zestaw zawiera:
- silnik/Korpus wyciskarki Kuvings B6000
- pojemnik na sok i pulpę
- komorę Zsypową
- wałek ślimakowy
- sito do soków
- koszyk na sito
- szczoteczkę ręczna
- szczotka Samoczyszcząca do sita
- książkę z przepisami kuvings
- dodatkowo otrzymałam książkę „100 najlepszych soków”
Dodatkowo do Kuvings’a można dokupić zestaw dwóch sit:
Do smoothie:
Do lodów:
Lody bananowe (trochę za krótko mrożone):
Czy ich zakup jest konieczny?
Nie jest. Jeśli ktoś ma dobry blender z funkcją kruszenia lodu, to te gadżety raczej są zbędne. O ile sito do lodów według mnie może jeszcze się przydać, o tyle sito do smoothie jest dla mnie prawie zupełnie zbędne. W sumie rzadko je używam.
No chyba, że ktoś nie lubi koktajli za ich grudkowatą konsystencję, wtedy mogę polecić sito do smoothie, bo faktycznie ta konsystencja jest gładka i koktajl rozpływa się w ustach, bez względu na to z czego jest zrobiony.
Jak jest z gwarancją i co obejmuje?
Ogromną zaletą tej wyciskarki jest 10-letnia gwarancja, właśnie to przesądziło o zakupie Kuvings B6000, a nie jakieś innej. Gwarancja obejmuje wszystko z wyjątkiem uszczelek, ale wszystkie uszczelki w pakiecie można kupić za ok. 30 zł. Przy czym jeśli wyciskarkę będzie się odpowiednio użytkowało i czyściło, nie będzie to konieczne. Ważne, żeby uszczelek nie moczyć w bardzo gorącej wodzie, bo wtedy się szybciej niszczą.
Co mogę robić przy użyciu Kuvings B6000, zakładając, że mam podstawowe sito do soków?
- soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne
- mleka roślinne np. orzechowe, kokosowe
- drinki alkoholowe i bezalkoholowe
- nalewki
- zupy
- galaretki
Z pulpy:
- puree
- batony
- jedzonko dla domowych gryzoni
- ciasto, muffinki np. marchewkowe
- podobno też maseczki do twarzy np. z ogórka!
Mając dodatkowe sita:
- smoothie
- koktajle
- shake
- musy np. jabłkowe
- masła orzechowe
- lody, sorbety i mrożone desery
Mycie i czyszczenie:
Kupując sprzęt, w którym jest jakiekolwiek sito, czy różne „zakamarki”, trzeba mieć na uwadze możliwość ich czyszczenia. Mając wcześniej sokowirówkę nienawidziłam jej myć, często rezygnowałam z wyciskania soku ze względu na to, że nie chciało mi się później jej myć i użerać z nią. Tak więc jedno z pierwszych moich pytań o ten sprzęt było: a co z myciem?
Przedstawiciel kuvings’a, z którym rozmawiałam, zapewniał mnie, że nie będzie z tym problemu i faktycznie tak jest. Jeśli chcę wycisnąć kolejny sok to nie rozbieram wyciskarki tylko powoli wlewam do niej ok. 1 litra wody, aż pozostałości owoców i warzyw się wypłuczą, a wyciskarka będzie w miarę czysta. Ta zagrywka nie przejdzie jeśli wyciskaliśmy najpierw sok z warzywa lub owoców włóknistych, dlatego jeśli planujesz wyciskać kilka różnych soków zacznij od miękkich i soczystych warzyw i owoców, a kończ włóknistymi i twardymi.
Jeśli wyciskasz sok kilka razy w ciągu dnia, nie musisz jej myć za każdym razem – wystarczy że wlejesz do niej wodę i tak ją pozostawisz. Ważne by nie pozwolić na zaschnięcie soku i pulpy wewnątrz wyciskarki, wtedy trudniej się ją czyści.
Do zestawu dołączone są dwie szczoteczki: samoczyszcząca szczotka do sita oraz zwykła szczoteczka z rączką, która służy mi do czyszczenia pozostałych elementów. Wąska końcówka szczoteczki pozwala na szybkie pozbycie się pozostałości wytłoczyn z otworu wylotowego. Zawsze przed rozebraniem wyciskarki i jej myciem wlewam do niej wodę, żeby się sama trochę przeczyściła. To bardzo skraca czas mycia.
Użytkowanie wyciskarki wolnoobrotowej Kuvings
Duży otwór wsadowy umożliwia wkładanie całych jabłek, czy pomarańczy. Ja oczywiście i tak kroję większe owoce czy warzywa przynajmniej na pół, ponieważ jest szybciej i wyciskarka się nie zapycha. Poza tym kiedy robię soki wieloskładnikowe lubię wkładać składniki na zmianę, bo smak soku jest lepszy. No i koniecznie na zamkniętej zatyczce, żeby wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączyły
Pamiętaj, żeby owoce i warzywa wkładać powoli i dać wyciskarce czas rozprawić się z każdym z nich powoli.
Istnieje możliwość regulacji klarowności soku za pomocą uszczelki odpowiadającej za ilość wytłoczyn. Im bardziej wciśniemy uszczelkę tylko mętniejszy sok otrzymamy i też szybciej może zapchać nam się wyciskarka. Ja zazwyczaj uszczelkę wkładam do połowy.
Moje początki z wyciskarką i najczęściej zadawane pytania
Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings zapchała się
Kilka razy zdarzyło mi się, że wyciskarka mi się zapchała, jak wkładałam za szybko owoce i warzywa, szczególnie te włókniste. Dlatego też włókniste warzywa wkładam bardzo powoli i tnę je na drobniejsze części np. seler naciowy – wymaga pokrojenia na drobniejsze części (koniecznie!).
Wyciskarka wyposażona jest w bieg wsteczni, jego użycie powinno załatwić sprawę. Jeśli to nic nie pomaga możesz wlać trochę wody lub spróbować wybrać nadmiar masy łyżką.
Popsułam wyciskarkę (?!)
Tak w pierwszej chwili pomyślałam, kiedy usłyszałam najpierw dziwne zgrzytanie, a potem nagłe zatrzymanie wyciskarki podczas robienia mleka z kokosa. Jakoś przypadkiem do środka musiał dostać się kawałek skorupy kokosa. Ale byłam spanikowana kiedy wyciskarka zablokowała się! Nie mogłam jej rozkręcić, a bałam się ją ponownie włączyć. Włączyłam ją jednak na biegu wstecznym, aż sama się odblokowała, następnie rozebrałam ją i wyjęłam kawałek skorupki z kokosa. Całe szczęście, że wyciskarka za mnie „ogarnęła” sytuację – sama zatrzymała się, a nawet cofnęła tłok, jak tylko natrafiła na skorupkę, nie wiem jak to się stało, ale bardzo się cieszę, że nic się nie popsuło. Nie testujcie tego w domu.
Zamiast soku otrzymałam mus z jabłek
To chyba najczęściej zadawane pytanie. Odmian jabłek jest bardzo wiele, niektóre z nich nie mają w sobie soku, dlatego powstaje z nich mus. Ja zawsze kupuję tą samą odmianę jabłek, nie wiem jak się nazwa, ale ten rodzaj jabłek zawsze się wyróżnia, są twarde o błyszczącej skórce, miejscami zielone. Soku nie otrzymacie również z bananów.
Sok pieni się, czy to normalne
Niektóre rośliny np. jarmuż, czy pokrzywa tak mają, ale jeśli dobrze umyjemy i opłuczemy je na pewno będą pieniły się mniej.
Ile i jak mogę przechowywać sok
Taki świeżowyciśnięty sok można przechowywać max 72 h w szczelnie zamkniętym słoiczku/pojemniku. Dobrze jeśli sok wlany jest do słoika po same brzegi, bo im mniej powietrza tym lepiej.
Wyciskane soki można również rozlać do pojemników na lód i zamrozić na zimę, czy użyć latem do koktajli. Nie wszystko jednak nadaje się do mrożenie. Nie polecam mrozić soku z pomarańczy, bo gorzknieje.
Jakie są moje ulubione połączenia warzyw i owoców
Uważam, że najlepsze soki są max 3 składnikowe, bo potem tak naprawdę nie wiadomo z czego ten sok jest. Moim numerem jeden jest akurat 2 składnikowy sok: jarmuż + pomarańcza, na drugim miejscu jest: pietruszka+jabłko+cytryna(odrobina)+listek mięty koniecznie włożony pod koniec wyciskania! I na 3 miejscu marchew+jabłko+brzoskwinia. Więcej przepisów na zielone soki znajdziesz tu:
20 ZIELONYCH SOKÓW DLA ZDROWIA – NAJLEPSZE POŁĄCZENIA
Podsumowując:
Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings – wady i zalety
Zalety:
- duży otwór wsadowy na składniki
- tłok/ślimak ciężki, wykonany z wysokiej jakości tworzywa ULTEM
- cicha praca silnika
- korek „niekapek”
- elementy wyciskarki i pojemniki wykonane z tworzywa wolnego od BPA
- długi okres gwarancji aż 10 lat
- sucha pulpa, dużo smacznego klarownego soku
Wady:
- cena
Jeśli korzystacie już z Kuvings’a dajcie znać w komentarzu co jeszcze nasuwa Wam się na jej temat lub co jeszcze chcielibyście wiedzieć! Jeśli nie znacie Kuvings’a a macie do mnie jakieś pytania też śmiało piszcie.
10 Responses
Znakomite podsumowanie, dziękuję bardzo. Nasza historia jest bardzo podobna: też kupiłam ten model właściwie przez przypadek, również na Targach Zdrowia. Marzyłam o wyciskarce od dłuższego czasu, Pan Przedstawiciel był tak przekonujący, że po prostu nie moglam nie kupić. Tym bardziej, że był mój ulubiony kolor – biały. Z wyciskarki korzystam codziennie, rodzinie i znajomym moje soki wychodzą już bokiem 😉 Ale się nie poddaję… Do tej pory robiłam tylko soki; smoothies, lody, pulpo-pochodne specjały jeszcze przede mną. Pan Przedstawiciel pokazał mi fajne rozwiązanie z pulpą: jeśli wiemy, że nie będziemy z niej korzystać, można do kubełka na odpadki włożyć mały woreczek. Wszystkie odpadki wpadają do woreczka, który po prostu wyrzucam. Odpada więc konieczność mycia kolejnego pojemnika. Całość myję podobnie: tylko na koniec dnia. Pomiędzy sokami wystarczy wyciskarkę przepłukać wodą.
Do wad dodałabym też: uwaga – uzależnia!!!!
Dzięki za taki komentarz <3
Pani… a można by gdzieś takiego soku spróbować? Przyjadę motorem z dodatkowym kaskiem!
Dogadamy się 😛
Proszę o podpowiedź czym myć wyciskarkę? jakiś detergent? moja wyciskarka ma kilka miesięcy i jest w kilku miejscach przebarwiona (zwłaszcza uszczelki) ma też osad trudny do usunięcia w kilku zakamarkach…
Ja przez długi czas myłam samą wodą, ten sprzęt nie lubi mocnych detergentów. Nie szczotkuje też mocno plastikowych elementów ponieważ te plastiki są pokryte taką wierzchnią warstwą zabezpieczającą przed osadem, ta warstwa podczas mycia się ściera no i osad wtedy zostaje. Ja mam ekologiczny płyn do naczyń, bardzo deliktany zarówno dla skóry jak i naczyń. Przebarwione uszczelki to chyba wina zbyt gorącej wody i mocnych detergentów.
Dzięki za przydatną odpowiedź. Znalazłam jeszcze taki wpis w temacie mycia wyciskarek: https://www.eujuicers.pl/blog/tajniki-mycia-wyciskarek-czesc-1
Dzięki za link 🙂
Wada: cena. Za tą cene mamy super jakość urządzenia. Kto tanio kupuje, dwa razy kupuje. Ja nie żałuję. 🙂
Zgadzam się. Ja też nie żałuję, bo wiem że za tą ceną idzie jakość 🙂 no ale musiałam do czegoś się przyczepić
Pozdrawiam 🙂