ZACZNIJ SWOJĄ METAMORFOZĘ JUŻ DZIŚ! Możesz dołączyć do platformy tylko do 12 października.

Zdrowy styl życia – rady dla początkujących

Zdrowy styl życia - rady dla początkujących

Zacznij zdrowy styl życia od dobrych podstaw. Zapraszam na wpis – Zdrowy styl życia – rady dla początkujących.

Cieszę się, że moda na zdrowe odżywianie trwa i coraz więcej osób chce zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze. Coraz częściej spotykam się z pytaniem jak zacząć. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest bardzo proste. „Po prostu zmieniam kilka rzeczy w swojej diecie i jadę.” W rzeczywistości sprawa okazuje się bardziej zawiła i wiele osób po prostu nie wie jak sobie z tym poradzić. Wychodzę wam na przeciw i przedstawiam 10 pierwszych kroków do zdrowego odżywiania.

Zdrowy styl życia – rady dla początkujących

1. CEL: Określi jasne, osiągalne cele

Pierwszą podstawową rzeczą od której należy zacząć, to postawienie sobie celów, takich które są realne do wykonania. Jeśli określisz konkretny cel, będziesz wiedział na co zwracać uwagę, podczas zmiany diety. Jeśli chcesz poczuć się po prostu lepiej, będziesz zwracać uwagę na samopoczucie po konkretnych zmianach żywieniowych, które wprowadzisz. Jeśli chcesz odżywiać się zdrowo, określ produkty które stopniowo powinny znikać z twojego menu i produkty które powinny się w nim pojawić.

Zdrowy styl życia - rady dla początkujących

Cel to podstawa. Ale zawsze na początku najważniejsza jest motywacja.

2. MOTYWACJA: Nie zapominaj o motywacji i ciesz się z małych rzeczy!!!

Drugą bardzo ważną rzeczą jest motywacja, która ma kluczowe znaczenie przy realizacji czegokolwiek. Nawet jeśli będziesz miał jasno określony cel bez motywacji możesz nie osiągnąć do końca swoich założeń. Silna motywacja to to czego potrzebujesz już na samym początku. Każdy cel musi być poparty motywacją!

Często to właśnie efekty naszej pracy są dla Nas największą motywacją, a ich brak zupełnie zniechęca, szczególnie wtedy gdy oczekujemy spektakularnych efektów. Dlatego nie oczekuj „kokosów” już na samym starcie, tylko ciesz się z małych rzeczy i małymi kroczkami realizuj kolejne etapy planu. Znajdź silną motywację, która bez względu na wszystko będzie powodowała, że nie przestaniesz działać. Nie poddasz się!

3. NAUKA: Dokształć się!

Jeśli nie wiesz jak zacząć i gdzie szukać zdrowych produktów – poczytaj. Dużo informacji znajdziesz na blogach, ale również i w książkach.

czytam ksiazke

Dla wszystkich początkujących polecam książkę „Zamień chemię na jedzenie” (Recenzja). Najważniejsze podstawy opisane są w bardzo prosty, przystępny sposób. Na moim blogu w zakładce odżywianie, znajdziesz wiele informacji, które pomogą Ci zrozumieć wiele w temacie zdrowego odżywiania.

4. PLAN: Przygotuj  plan idealny dla siebie

Ostatnia rzecz z takich organizacyjnych, która ułatwi Ci realizację wyznaczonych celów to odpowiednio przygotowany plan. Znajdź wolną chwilę i stwórz taki plan, który pomoże Ci zrealizować założenia i nie ma tu na myśli rozpisanie dnia co do godziny, bo z doświadczenia wiem, że to nie wychodzi, tylko o takie ogólne zaplanowanie dnia, tygodnia lub miesiąca. Rozplanowanie działań na przestrzeni czasu. Wyznaczanie sobie kolejnych wyzwań, wprowadzanie zmian stopniowo. Do konkretnego planowania posiłków przejdź, gdy będziesz już wiedział co jeść.

Ułatwieniem może być także rozłożeniu celu na części pierwsze, rozplanowanie poszczególnych działań. Każdy cel podziel na poszczególne etapy realizacji, staraj się żeby droga do celu była przyjemna, dlatego znajdź dla siebie najlepsze rozwiązanie. Poniżej taka mini mapa zdrowego odżywiania.

Zdrowy styl życia - rady dla początkujących

5. METODA MAŁYCH KROKÓW: Wprowadzaj plan małymi kroczkami 

Bardzo ważne jest, żeby realizować swój cel małymi kroczkami, bez pośpiechu. Nie staraj się zmienić swojej diety z dnia na dzień, bo to nie wyjdzie. Szybko wrócisz do starych przyzwyczajeń, zmęczony ciągłą gonitwą za zdrowym odżywianiem. Powoli wprowadzaj zmiany. Na początku wyeliminuj to co jest najbardziej niezdrowe: słone przekąski, słodycze itp. i zamień je na zdrowsze zamienniki.

6. ZMIENIAJ, ŁĄCZ, EKSPERYMENTUJ: Znajdź zdrowe produkty, które Ci smakują

Zdrowe smaki, nie każdemu smakują, dlatego żeby znaleźć odpowiednie produkty dla Nas musimy szukać, łączyć i eksperymentować. Często znieczuleni chemią i wzmacniaczami smaku nie czujemy delikatnych smaków, a zdrowe jedzenie jest dla Nas „jałowe”. Gwarantuję, że już po kilku tygodniach zdrowej diety poczujesz zmianę i nie będziesz chciał wrócić do niektórych niezdrowych produktów. Po prostu nie będą Ci smakowały. Szukaj prostych zdrowych przepisów, naucz się przemycić warzywa do diety. Niezdrowe dodatki zamień na te zdrowsze. Nie katuj się jedzeniem którego nie lubisz, bo to nie wyjdzie. Nie jedź też cały czas tego samego. Jeszcze raz szukaj, zmieniaj i zdrowo eksperymentuj.

7. GOTUJ W DOMU: Zdrowe jedzenie zależy od Ciebie, masz wpływ na to co wkładasz do garnka

Trudno jest znaleźć zdrowe jedzenie na mieście. Gotując w domu dobrze wiesz, co włożyłeś do garnka. Korzystaj z regionalnych produktów, jedz sezonowe warzywa i owoce. Jeśli masz możliwość skorzystaj z wiejskich (lub/i ekologicznych) warzyw i owoców, które możesz zamrozić, a później wykorzystać. Rób domowe przetwory oraz sosy, po które możesz sięgnąć w potrzebie. Przygotowuj kilka posiłków naraz. Rób domowe przekąski, z których będziesz mógł korzystać przez kilka dni. Przepisy na zdrowe jedzonko znajdziesz również na moim blogu w zakładce Przepisy.
Zobacz: Jak jeść zdrowo i spędzać mało czasu w kuchni na gotowaniu?

8. PILNUJ STAŁYCH GODZIN: Staraj się jeść co 3-4 godziny, o w miarę stałych godzinach.

Jestem zwolenniczką jedzenia co 3-4 godziny o w miarę stałych porach, niezbyt dużych posiłków. Dlaczego? Dlatego że nie mam napadów głodu, nie chodzę głodna i nie zjadam naraz za dużo. Dzięki temu, że jestem cały czas najedzona nie mam zachcianek, a nawet jeśli je mam jestem w stanie się od nich powstrzymać lub zjadam zdrowy zamiennik. Nie podchodzę do diety emocjonalnie i nie wywieram na siebie presji. Chcę zjeść czekoladę, to ją jem bo ją uwielbiam – ale potrafię w tym zachować umiar i nie mam wyrzutów sumienia po jedzeniu.

9. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA: Bądź aktywna przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej 2-3 razy.

Na początek będzie fajnie jak znajdziesz przynajmniej godzinkę w tygodniu na jakąś aktywność fizyczną. Dobrze byłoby, żeby było to coś co lubisz robić, coś co Cię nie męczy (albo i męczy, ale to lubisz). Z czasem jeśli dasz radę, postaraj się znaleźć więcej czasu i ćwicz 2-3 razy w tygodniu. Wysiłek fizyczny powoduję uwalnianie się endorfin, czyli hormonu szczęści. Dzięki temu poczujesz się lepiej. Powinno Cię to zmotywować do dalszej wędrówki ku zdrowemu odżywianiu.

10. ZNAJDŹ BRATNIĄ DUSZĘ: We dwoje zawsze raźniej. 

Jak to mówią w kupie zawsze raźniej. Ten punkt to takie uwieńczenie tych wszystkich poprzednich. Druga osoba powinna być dla Ciebie motywacją! Fajnie jest kiedy można z drugą osobą wymienić się spostrzeżeniami, przepisami, nowo poznanymi zdrowymi produktami. Przede wszystkim wszelkimi informacjami! Na pewno też dużo łatwiej zmotywować się (zmusić się) do jakiejś aktywności fizycznej we dwoje, szczególnie jeśli jest to jakaś nasz bardzo bliska osoba.

Do dzieła. Karta w dłoń i zaczynasz CEL-PLAN-DZIAŁANIE. 
Liczę na Ciebie!

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

14 Responses

  1. Starałam się zdrowo odżywiać od ubiegłorocznych wakacji, spełniłam podane przez Ciebie kroki, było super, schudłam, energia mnie rozpierała. Wszystko było ok do momentu wyjazdu do szpitala na rehabilitację i na wczasy, gdzie trzeba było jeść, co podadzą. Przybyło mi 2 kg, czuję się beznadziejnie i nie mogę zacząć od nowa. Jakaś wewnętrzna blokada. Moja "bratnia dusza" nie pomaga mi w powrocie, ciągle stroi miny na inny sposób odżywiania, w którym mięso jest raz w tygodniu. Wiem, że to dla mojego zdrowia i co z tego, że wiem?

  2. Fajnie napisane, szczególnie jeśli chodzi o próbowanie nowych dań, zabawę smakiem – wiele osób rezygnuje ze zdrowego odżywiania z powodu monotonii i braku znajomości przepisów smacznych i zdrowych jednocześnie

  3. Ja już jakieś pół roku żyję zdrowiej. Nie mogę powiedzieć, że odżywiam się zdrowo, bo wciąż trafiają się potrawy gotowane na oleju bądź wpadną jakieś słone przekąski. Jedno z czego jestem bardzo dumna to to, że napoje gazowane, zamieniłam na wodę smakową. Wiem w niej też jest chemia, i wszystkie te dodatki, moim zdaniem jest jednak zdrowsza niż cola czy inne cuda. Niestety mój organizm i kubki smakowe nie są w stanie przemóc się do zwykłej wody, więc tak się ratuję.
    Bardzo przydatne rady, będę korzystać częściej na pewno.
    Pozdrawiam.!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *