Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa jego prawidłowej pracy. Jeśli potrzebujesz szybko uzupełnić elektrolity i nawodnić swój organizm przygotuj domowy izotonik. To świetna alternatywa dla sklepowych napojów. Polecam moje przepisy na smaczne, zdrowe i świetnie nawadniające 3 domowe izotoniki, które musisz przygotować.
Półki sklepowe uginają się od przeróżnych izotoników, a ich składy pozostawiają wiele do życzenia. Kryją się tam największe świństwa od aspartamu – słodzika, którego szkodliwość potwierdzona jest licznymi badaniami, po sztuczne barwniki.
1. Domowy izotonik z imbirem
Woda + miód + cytryna + imbir + ogórek + szczypta soli
1 litr wody
sok z jednej cytryny
7 g soli kuchennej
łyżka miodu
pół łyżeczki startego świeżego imbiru
kilka plasterków ogórka
listki męty
Wszystkie składniki dokładnie zmieszaj – ten izotonik świetnie nawodni Twój organizm, a dodatek mięty i ogórka nada całości odświeżającego smaku.
2. Domowy izotonik z kokosem
Woda + kokos + chia + miód + szczypta soli
0,5 litra wody
0,5 litra wody kokosowej
płatki kokosowe bez konserwantów
łyżka miodu
łyżeczka nasion chia
7 g soli kuchennej
Wszystkie składniki dokładnie zmieszaj i odstaw na kilka minut, aż nasiona chia spęcznieją – ten izotonik równie dobrze nawodni Twój organizm. Polecany dla fanów kokosowego smaku.
Dodatek nasion chia wzbogaca miksturę o przeciwutleniacze, witaminy, minerały, błonnik, aminokwasy, białka oraz kwas tłuszczowy z grupy omega-3, zwany kwasem alfa-linolenowym. Po spożyciu nasion chia mamy uczucie sytości, co z kolei pomaga ograniczyć niekontrolowane napady głodu, utrzymać w równowadze poziom cukru we krwi i złagodzić zaburzenia układu pokarmowego.
3. Domowy izotonik z aloesu
Woda + miąższ z aloesu + miód
0,7 litra wody
miąższ z aloesu lub galaretka aloesowa
5 g soli kuchennej
łyżka miodu
listki męty
Przepyszna mikstura z aloesu wspaniale nawodni i odżywi organizm. Uwielbiam aloes i jego cudowne właściwości, zawiera wiele witamin, w tym A, C, E, kwas foliowy (B9), cholinę, B1, B2, B3 (niacyna), wit. B6, a także witaminę B12. Aloes zawiera także wiele niezbędnych mikroelementów: wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, potas, żelazo, miedź oraz mangan.
Mam nadzieję, że moje propozycje na izotoniki sprawdzą się w każdej potrzebie. Przypominam również o poprzednim wpisie, który cieszy się sporą popularnością. Znajdziesz w nim aż 30 przepisów na potreningowe koktajle – co jeść po treningu?
8 Responses
Bardzo zaciekawił mnie ten napój z nasionami chia. Jestem ciekawa, czy smakuje równie dobrze, jak wygląda? 🙂
Wszystkie są pyszne, ale ja najbardziej lubię izotonik aloesowy.
Czekam na kolejny taki wpis 🙂
Mój ulubiony to ten z miąższu aloesu – pozostałe jeszcze muszę wypróbować 🙂
Czy mogę użyć aloesu który rośnie w doniczce na parapecie?
Hej,
Obecnie znane nam jest około 400-500 gatunków aloesu. Z tych hodowlanych za jadalną odmianę aloesu uważa się aloes barbadoski, lub inaczej aloes zwyczajny: Aloe Vera var. barbadensis, a także Aloe vera barbadensis var. Miller.
Odmiana aloesu, którą uważa się za niejadalną jest Aloe Vera var. chinensis. Różni się ona od jadalnej formy aloesu tym, że ma kolor bardziej ciemnozielony z wyraźnymi, białymi plamkami. Wraz z dojrzewaniem liście nie zmieniają swojego kształtu. Liście Aloe vera var. chinensis są także mniej masywne od aloesu zwyczajnego.
Jestem bardzo zadowolona z kosmetyków, kupiłam póki co żel pod prysznic, balsam do ciała i deo roll granat jagody goji. Zapach delikatny, po krótkim czasie niewyczuwalny i o to chodzi bo od zapachu mamy perfumy. Polecam w 100 %. Deo roll rewelacyjny – najlepszy jaki do tej pory stosowałam.
Bardzo fajne pomysły na napoje izotoniczne 🙂 Na pewno, któryś przepis wypróbuję.