5 zdrowotnych rzeczy, które powinnaś robić raz w miesiącu!

Twoje ciało, to Twoja świątynia. Jeśli chcesz jak najdłużej zachować młody wygląd, sprawność umysłową i fizyczną, musisz o siebie dbać. Dobrze byłoby dbać o siebie każdego dnia, ale realia życia pokazują, że nie jest to do końca możliwe, a czasami po prostu zwyczajnie nam się nie chce. Rozwiązaniem może być zaplanowanie regularnych, prozdrowotnych rzeczy w ciągu miesiąca, które poprawią jakość Twojego życia i samopoczucie. Sprawdź moją listę rutynowych działań, które pomagają utrzymać mi wysoki poziom energii i dobre samopoczucie każdego dnia.

5 zdrowotnych rzeczy, które powinnaś robić raz w miesiącu

1. Jednodniowa głodówka

Twoje życie może zmienić się niesamowicie, jeśli wprowadzisz do swojej regularnej, miesięcznej rutyny jednodniową głodówkę. Badania sugerują, że okazjonalny 24-godzinny post może wspomóc proces odchudzania, poprawić zdrowie, metabolizm, siłę mięśni, pracę układu sercowo-naczyniowego i mieć potężny wpływ na zdrowie mózgu oraz długowieczność.

Na ten moment, w kwestii wpływu głodówek na mózg dysponujemy tylko badaniami na zwierzętach. Niemniej jednak wykazały one, że post może chronić mózg i zwiększać wytwarzanie komórek nerwowych, aby wzmocnić jego funkcje poznawcze.

Co więcej, badania pokazują, że post może zwiększyć poziom ludzkiego hormonu wzrostu (HGH), który odgrywa rolę we wzroście, metabolizmie, utracie wagi i sile mięśni.

W kilku badaniach na zwierzętach uzyskano pozytywne wyniki w zakresie potencjalnych skutków postu, które wydłużają żywotność. W jednym z badań szczury, które pościły co drugi dzień, doświadczały opóźnionego starzenia się i żyły o 83% dłużej niż szczury, które nie pościły. Więcej o zaletach jednodniowych głodówek i bezpośrednie odnośniki do badań znajdziesz na stronie healthline.

zamienniki kawy, kubek z wodą imbirem i cytryna

2. Domowa lewatywa

Wiem, że domowa lewatywa dla wielu jest wręcz tematem tabu, a u innych wywołuje po prostu szeroki uśmiech na twarzy. Ja jestem wielką fanką organicznych i naturalnych rozwiązań, które pomogają zachować zdrowie, a lewatywa jest jedną z najbardziej skutecznych domowych metod wspomagających usuwanie toksyn z organizmu.

Lewatywa, jest to proces, w którym przefiltrowana woda lub np. roztwór z kawy jest wprowadzany do odbytnicy przez rurkę, aby zmiękczyć i wydalić toksyny oraz nagromadzone odpady z okrężnicy. Okrężnica odgrywa ważną rolę w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych, których potrzebujesz z diety, aby zachować zdrowie. Okrężnica usuwa również wodę ze strawionego pokarmu, tworząc kał lub stolec.

Jakie korzyści daje domowa lewatywa?

Kiedy toksyny są uwalniane z organizmu, potrzeba mniej energii, aby wypchnąć produkty przemiany materii z jelit. Dzięki lepszemu krążeniu krwi poczujesz się bardziej energiczny i będziesz cieszyć się spokojnym snem.

Oczyszczanie jelita grubego lewatywą pozwala na efektywne wchłanianie składników odżywczych z surowych posiłków warzywnych, co skutkuje lepszym skupieniem, czujnością i poprawą ogólnego stanu zdrowia.

Okrężnica, która jest zatkana przez lata toksycznymi odpadami, wywiera nacisk na macicę i powoduje obciążenie okolicznych narządów rozrodczych. Oczyszczanie okrężnicy uwalnia organizm z toksyn, które mogą utrudniać zajście w ciążę.

3. Kąpiel detoksykująca

Kąpiel detoksykująca stymuluje wymianę jonową między ciałem, a osoloną wodą o stężeniu większym niż stężenie fizjologiczne soli człowieka. Im wyższe stężenie, tym intensywniejsza wymiana. Z organizmu człowieka do wody wydalane są toksyny, a z wody do organizmu przedostają się mikroelementy w niej rozpuszczone. Kąpiel w soli może trwać max. 20 minut, po tym czasie może zachodzić wymiana odwrotna. Taka kąpiel zapewnia uzupełnienie mikroelementów oraz zrelaksowanie ciała.

Jak przygotować kąpiel detoksykującą:

Do wanny z gorącą wodą dodaj ½ szklanki soli Epsom, ½ szklanki sody oczyszczonej, 5-10 kropli ulubionego olejku eterycznego (polecam z drzewa herbacianego i pomarańczowego). Wejdz do wanny i relaksuj się przez max. 20 min. po tym czasie weź szybki chłodny prysznic, bez użycia produktów myjących.

4. Yoni Steaming (Vaginal steaming)

Yoni Steaming, potocznie zwany nasiadówką to ceremonia polegająca na wystawieniu pochwy na działanie pary w celu jej oczyszczenia i poprawy jej zdrowia. Nasiadówki pozwalają właściwościom ziół działać na głębokim poziomie od wewnątrz. Ciepło pary zwiększa przepływ krwi i krążenie w macicy, detoksykując przy tym macicę, uwalniając starą krew, energię i zatrzymane emocje.

Korzyści płynących z yoni steamingu:

 • zmniejszenie objawów miesiączkowania, takich jak wzdęcia, skurcze, wyczerpanie i obfite krwawienie
 • zwiększenie płodności
 • zmniejszenie stresu
 • leczenie hemoroidów
 • zwiększenie energii i zmniejszenie zmęczenia
 • leczenie bólów głowy

5. Gruntowne sprzątanie mieszkania

Raz w miesiącu, u mnie jest to ostatnia sobota miesiąca, posprzątaj dokładnie całe mieszkanie. Nawet jeśli sprzątasz swój dom co tydzień, powinnaś wiedzieć, że nie jest on wolny od brudu, bakterii i zarazków. Zwykłe sprzątanie domu różni się od gruntownego czyszczenia. Obejmuje ono, oprócz co tygodniowych zadań, mycie okien, fug, płytek ściennych, wycieranie kurzu, dezynfekowanie klamek oraz włączników świateł, a także pozbywanie się nieużywanych przedmiotów i organizowanie wszystkich rzeczy w domu zgromadzonych w szafach i szafkach. Ja do gruntownego sprzątania mieszkania używam myjkę parową, która nie tylko czyści powierzchnie, ale także dezynfekuje i usuwa bakterie.

Mam nadzieję, że włączysz do swojej comiesięcznej rutyny te 5 zdrowotnych rzeczy

Wydrukuj kartkę z plannera Stylowo i Zdrowo i miej wszystko pod kontrolą, na listę wpisałam te 5 zdrowotnych rzeczy, które powinnaś zrobić raz w miesiącu!
5 zdrowotnych rzeczy, które powinnaś robić raz w miesiącu

Obserwuj mnie na social media: @stylowoizdrowo.pl

Te 5 rzeczy możesz robić raz w miesiącu, ale zdrową dietę należy utrzymywać cały czas, najlepiej zgodnie z zasadą 20/80

A jeśli chcesz raz na zawsze pozbyć się uczucia ciągłego myślenia o jedzeniu i odczuwania głodu dzięki diecie, która zapewni Ci odpowiednią objętość żywieniową! O tym jak komponować posiłki i zwiększać ich objętość bez zwiększenia kaloryczności dowiesz się z Programu Dieta Systemowa. Przestań się męczyć z restrykcyjnymi dietami, liczeniem kalorii i zastanawianiem się co możesz zjeść.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

4 odpowiedzi

 1. Kochana, serio zalecasz głodówkę? Powiem Ci, że dietetycy ogólnie mają do niej sceptyczne podejście. Sama już nie wiem, bo mnie akurat taki jednodniowy detoks zawsze służył. Choć ostatnio przyznaje, troche przesadziłam i być moze przez to czuje sie słabo ostatnio. Na szczęscie we wtorek wybieram się na kompleksowe badania do diagnostyki, wiec zweryfikuje co i jak. Mają teraz korzystne ceny na wszystkie warianty pakietów fit&active, wiec żal nie skorzystać. A badania profilaktyczne to jednak podstawa. Zwłaszcza teraz w tych 'niepewnych’ czasach

  1. Regularna głódówka 1-3 dniowa jest zdrowotna, jeśli nie mamy żadnych większych problemów zdrowotnych.
   Każdy mądry dietetyk przyzna, że krótki post jest okej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *