12 potraw wigilijnych to polska tradycja. Muszą znaleźć się na każdym wigilijnym stole, co więcej trzeba skosztować każdej z potraw, żeby cały rok był obfity! Przygotuj 12 dietetycznych wigilijnych potraw i nie martw się o swoją dietę, żołądek i samopoczucie. Dania są tradycyjne, ale w wersji light. Podałam również kaloryczność wigilijnych potraw.
Wigilia, to bardzo wyjątkowy czas. To dzień, który spędzamy wraz ze swoją rodziną, słuchamy kolęd, łamiemy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w całym roku. Cały ten świąteczny pośpiech znika, gdy zasiada się do wigilijnego stołu. Podrzucam Wam propozycję 12 dietetycznych potraw wigilijnych wraz z ich kalorycznością.
Pamiętajcie tylko, jeśli macie zamiar skosztować każdej z potraw róbcie to z umiarem i nakładajcie sobie małe porcje.
Dietetyczne potrawy wigilijne
1. Barszcz z uszkami 28 kcal w 100g barszczu, 186 kcal w 100g uszek
Barszcz:
- 4 kg buraków
- 1 główka czosnku
- skórka chleba razowego
- 3 jabłka
- 1 cebula
- sól
- pieprz
- ziele angielskie
- majeranek
- 1 litr bulionu z warzyw
Uszka:
- 1 szklanka mąki
- 1 jajko
- 3 dag suszonych grzybów (ugotowanych)
- 2 łyżki oliwy
- 1 cebula
Buraki umyć i obrać ze skórki, pokroić na cienkie plasterki. Włożyć do
słoika razem z czosnkiem i chlebem, po czym zalać 3 litrami ciepłej przegotowanej wody. Odstawić na 3 dni w temperaturze pokojowej, usuwając tworzący się nalot. Następnie wstawić zakwas do lodówki. Bulion z warzyw, przyprawy, jabłka i cebulę wlewać do zakwasu (w proporcji 1: 1). Wszystkie składniki gotować ok. 20 minut, a następnie odcedzić. Zagnieść ciasto z mąki, jajek i wody. Odstawić pod przykryciem. Grzyby pokroić w drobną kosteczkę i z pokrojoną cebulą podsmażyć na patelni, po czym doprawiamy wszystko do smaku. Z rozwałkowanego ciasta wyciąć kwadraciki i na każdym położyć łyżeczkę farszu. Skleić w trójkąty i zawinąć w uszka. Gotować je w osolonej wodzie i dodać do barszczu.
2. Karp w galarecie 85 kcal w 100g
Składniki:
- 1kg karpia,
- 300g cebuli,
- 250g marchwi,
- 120g pietruszki,
- 100g selera,
- 100g pora (biała
część), - 10g żelatyny,
- 20g masła
Warzywa obieramy, kroimy i podsmażamy na maśle, dodajemy wodę i dusimy pod przykryciem przez 10minut. Dodajemy głowę i ogon karpia, zalewamy wrzątkiem, dosypujemy przyprawy (tymianek, liść laurowy, 3 ziarenka ziela angielskiego i 4 ziarenka pieprzu) i gotujemy przez ok. 30 minut na niewielkim ogniu. Pod koniec gotowania dodajemy 2-3 łyżki soli. Wyjmujemy głowy i ogon karpia z wywaru, dokładamy do garnka dzwonka i na niewielkim ogniu gotujemy przez ok. 15 minut. Ostrożnie wyjmujemy dzwonka z wywaru, odcedzamy łyżką cedzakową warzywa i przyprawy, na koniec przelewając wywar przez gęste sito lub durszlak wyłożony lnianą ściereczką. Odcedzony wywar doprawiamy sokiem z 1/2 cytryny, zagotowujemy i przez 5 minut trzymamy na ogniu. Odlewamy 1 łyżkę do
kieliszka i wstawiamy na 10 minut do lodówki. Jeśli nie stężeje, do garnka dodajemy rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody żelatynę. Dzwonka układamy na półmisku dekorujemy warzywami z gotowania i zalewamy wywarem Wstawiamy półmisek do lodówki lub chłodnej spiżarni na kilka godzin do stężenia.
3. Kompot z suszu 35 kcal w 100g
Składniki:
- 100g suszonych jabłek,
- 36g miodu,
- 50g śliwek suszonych,
- 50g gruszek suszonych,
- 50g rodzynek,
- 2l wody
- przyprawy (imbir, cynamon, gałka muszkatołowa,
skórka z pomarańczy).
Mieszankę owoców zalewamy przegotowaną wodą tak, aby lustro wody znajdowało się 2-3 cm nad owocami. Odstawiamy na 2 godziny, po czym gotujemy około 20 minut. Dodajemy miód i przyprawy.
4. Pierogi z kapustą 104 kcal w 100g
Składniki:
ciasto:
- 200g mąki pszennej
- 150g mąki żytniej
- 1 jajko
nadzienie:
- 1kg kapusty kiszonej,
- 150g cebuli,
- 30g ugotowanych grzybów suszonych,
- 10g masła
Kapustę, grzyby i cebulę drobno pokroić, podsmażyć na maśle, podlać wywarem z gotowania grzybów i dusić pod przykryciem. Doprawić solą i pieprzem. Z mąki, jajka i wody zagnieść ciasto. Po wyrobieniu ciasto rozwałkować, wycinać szklanką krążki. Na każdy nałożyć ostudzone nadzienie i mocno zlepiać brzegi. Pierogi gotować w osolonej wodzie ok. 4 minut.
5. Rolmopsy z papryką 109 kcal w 100g
Składniki:
- 500g śledzi solonych,
- 400g cebuli,
- 300g papryki czerwonej,
- ocet i sok z cytryny
Śledzie zalać zimną wodą i namoczyć przez 12 godzin. Płaty starannie umyć, osuszyć, na każdym położyć plaster cebuli i kawałek papryki. Zwinąć w rulony i spiąć wykałaczkami, włożyć do słoja, skropić odrobiną octu i cytryny. Odstawić na 24 godziny do lodówki.
6. Ryba po marynarsku 58 kcal w 100g
Składniki:
- 500g filetów z dorsza,
- 200g ziemniaków,
- 200g marchewki,
- 100g selera,
- 300g cebuli,
- 100g śmietany 9%,
- 5g oleju,
- 200g soku pomidorowego,
- sok z cytryny,
- czosnek, natka pietruszki, sól i pieprz.
Filety rozmrozić i natrzeć sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Ugotować na parze. Cebulę i ziemniaki pokroić w plastry, marchewkę i seler zetrzeć na tarce i podsmażyć na oleju. Przełożyć wszystkie składniki do żaroodpornego naczynia, zalać śmietaną wymieszaną z sokiem, dodać czosnek, sól i pieprz. Piec około 20 minut w dobrze nagrzanym piekarniku. Podawać posypane pietruszką.
7. Sałatka jarzynowa 58 kcal w 100g
Składniki:
- 300g marchewki,
- 200g pietruszki,
- 200g selera,
- 120g pora,
- 100g kiszonych ogórków,
- 150g groszku konserwowego,
- 140g jabłka,
- 150g jogurtu greckiego,
- 180g jajek na twardo
- 100g ziemniaków
Marchewkę, pietruszkę, ziemniaki i selera obrać, ugotować i pokroić w drobną kostkę. Dodać groszek, pora, jabłko, jajka na twardo i ogórka. Wymieszać jogurt z musztardą i dodać do warzyw. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
8. Sałatka pieczarkowo – porowa 51 kcal w 100g
Składniki:
- 200g pieczarek,
- 200g białych części porów,
- 100g marchewki,
- 140g jabłek,
- 10g oleju,
- sól i pieprz
Pory dokładnie oczyścić i wypłukać. Pokroić na krążki o grubości 0,5 cm. Pieczarki umyć, obrać i pokroić w paski. Na patelni rozgrzać tłuszcz, włożyć pory i pieczarki i chwilę smażyć. Dodać trochę wody i dusić pod przykryciem. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce, dołożyć do rondelka i chwilę poddusić. Następnie zdjąć rondelek z ognia i dodać starte jabłko, sól i pieprz. Sałatkę podawać po wystudzeniu.
9. Sałatka śledziowa 98 kcal w 100g
Składniki:
- 200g śledzi solonych,
- 300g ugotowanych ziemniaków,
- 200g ugotowanych buraków,
- 150g jabłek,
- 60g jajek na twardo,
- 40g drobno posiekanej cebuli,
- 70g jogurtu greckiego,
- 2 łyżki soku lub kwasu z buraków,
- sól, pieprz
Śledzie namoczyć zimną wodą przez 12h. Ziemniaki, jabłka i buraki pokroić w kostkę, wlać kwas buraczany lub sok i wymieszać. Filety śledziowe pokroić i włożyć do warzyw, polać jogurtem i udekorować cebulą i jajkiem.
10. Sałatka z tuńczyka 150 kcal w 100g
Składniki:
- 260g tuńczyka w sosie własnym,
- 50g ryżu basmati,
- 40g orzechów włoskich,
- 120g ogórka świeżego,
- natka pietruszki do dekoracji
- 40g jogurtu greckiego.
Tuńczyka połączyć z ugotowanym ryżem, pokrojonym ogórkiem i jogurtem. Doprawić do smaku pieprzem i ulubionymi ziołami. Udekorować rozdrobnionymi orzechami i pietruszką.
11. Surówka z kiszonej kapusty 48 kcal w 100g
Składniki:
- 250g kapusty kiszonej,
- 150g jabłka,
- 235g pomarańczy,
- 10g orzechów włoskich,
- sos:
- 50g cebuli,
- sok z cytryny,
- 10g oleju najlepiej z orzechów włoskich,
- 1 łyżeczka estragonu
Kapustę lekko odcisnąć z soku i drobno pokroić. Jabłko obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w słupki. Pomarańczę obrać i podzielić na cząstki. Wymieszać kapustę z jabłkiem, pomarańczą, orzechami i przełożyć do salaterki. Przygotować sos: obrać i drobno pokroić cebulę, wymieszać z estragonem, sokiem z cytryny i olejem. Polać surówkę sosem.
12. Śledzie po kaszubsku 165kcal w 100g
Składniki:
- 400g solonych filetów śledziowych,
- 300g cebuli,
- 20g oleju,
- 50g koncentratu pomidorowego,
- 60g rodzynek.
Śledzie wypłukać, po czym zamoczyć w zimnej wodzie na 12 godzin. Cebulę zeszklić na oleju, dodać sól i pieprz. Kiedy cebula się podsmaży dodać rodzynki i koncentrat pomidorowy, dusić na małym ogniu. Śledzie pokroić w paski. Po wystudzeniu sosu układać w słoiku naprzemiennie warstwę śledzi i warstwę sosu do wyczerpania składników. Warstwa sosu powinna być ostatnia. Wstawić do lodówki na 24 godziny.
Jedna odpowiedź
Bardzo fajne przepisy ,
na pewno któryś z nich wypróbuje ;D
——————————————————
http://selene-seleene.blogspot.com/