ZACZNIJ SWOJĄ METAMORFOZĘ JUŻ DZIŚ! Możesz dołączyć do platformy tylko do 12 października.

Jak zwalczyłam uczulenie na nikiel i kobalt?

dziewczyna uczulona na nikiel, kobalt, opony, warsztat

Uczulenie na nikiel, chrom i kobalt to coraz częściej występująca alergia objawiająca się brzydką swędzącą wysypką. Stosunkowo często występuje u osób młodych, dużo częściej u kobiet. Nikiel uczula także dzieci, nawet już 5-letnie! Ja z tym uczuleniem żyję ponad 12 lat. Jak bardzo musiałam zmienić swoje przyzwyczajenia, ubrania, biżuterię i dietę? I jak teraz się czuję? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Przyczyny i objawy uczulenia na nikiel i kobalt

Całe dzieciństwo spędziłam w sąsiedztwie niklu: warsztat, magazyn, złomowisko – to były moje ulubione miejsca zabawy, a znalezione żelastwa były moimi zabawkami. Miałam naprawdę ciekawe dzieciństwo 🙂
Pierwsze objawy uczulenia pojawiły się w wieku 13-14 lat i zupełnie się temu nie dziwię, bo w moim otoczeniu i pożywieniu znajdowało się na tyle dużo metali ciężkich, że organizm nie radził sobie z jego wydaleniem.Mówi się że to uczulenie kontaktowe (spowodowane bezpośrednim kontaktem z metalem) i wystarczy wyeliminować uczulające pierwiastki ze otoczenia. Prawda jednak jest taka, że bardzo dużo niklu przyjmujemy z pożywieniem, więc to co jest najbardziej istotne to zmiana diety. Nie wystarczy pozbyć się biżuterii. Trzeba mocno zmienić swoje złe przyzwyczajenia.Główne objawy uczulenia na nikiel i kobalt to wysypka i niekoniecznie tam gdzie organizm ma kontakt z metalem, często są to także inne miejsca: pachy, nogi, ręce, łokcie, kolana… Tam gdzie organizm najczęściej się poci. Może dojść również do zapalenia spojówek (u mnie się zdarzało), nieżytu nosa, a także astmy oskrzelowej. Zaostrzenie wysypki często występuje wtedy, kiedy nasza odporność jest obniżona i organizm podatny jest na „syf”. Wahania hormonalne wynikające z cyklu miesiączkowego także powodują obniżenie lub nasilenie alergii, ja zawsze bardzo mocno to odczuwałam…

Jak zbadać czy jesteś uczulony na nikiel lub inne metale?

Jeśli po założeniu biżuterii (kiepskiej jakości) na Twojej skórze pojawiają się swędzące czerwone krosteczki to już możesz podejrzewać, że przyczyną tego stanu jest uczulenie. Żeby potwierdzić swoje podejrzenia udaj się do dermatologa i zrób testy alergiczne.

Testy alergiczne

Na potwierdzenie uczulenia jest tylko jeden sposób – naskórkowe testy płatkowe. Ja w wieku 14 lat wykonałam właśnie taki test. Polega to na naklejeniu na skórę pleców specjalnych plastrów z komórkami, które wypełnione są roztworami alergenów. Takie plastry pozostawia się na skórze 48 godzin. Jeśli po tym czasie nastąpi wysypka oznacza wynik pozytywny. Reakcja alergiczna może również wystąpić z opóźnieniem, więc należy „monitorować” reakcje w przeciągu 72 godz.Moja reakcja była widoczna już po 24 h – najsilniejszy z możliwych stopień reakcji alergicznej. Pani dermatolog była w szoku, ja też…

Czy uczulenie na nikiel, chrom i kobalt jest groźne?

Każde nieleczone uczulenie, może doprowadzić do poważnych, zmian w organizmie, powodując pogłębienie upośledzenia całego układu immunologicznego i zwiększenie stanu zapalnego w organizmie. Takie uczulenie może zacząć się bardzo niewinnie. Od jednej swędzącej planki na brzuchu powstałej od metalowej klamry paska lub na nadgarstku od metalowych części zegarka, a kończąc na wysypce na całym ciele, zapuchniętych rękach, oczach, zapaleniu spojówek, itp. Nieleczone uczulenie może doprowadzić do brzydkich, ropnych ran na całym ciele, które mogą pozostawić blizny do końca życia. Nie można lekceważyć żadnego uczulenia i trzeba podjąć jak najszybciej wszelkie środki zapobiegające pogłębianiu się stanu uczulenia.

Czy można wyleczyć alergię na chrom i nikiel?

Nie, ale można nauczyć się z nią żyć i bardzo ją wyciszyć. Na tyle, że nie odczuwa się w ogóle żadnych dolegliwości.

Jak leczyć uczulenie na nikiel i inne metale

Opowiem jak to wyglądało u mnie.W pierwszej kolejności wyeliminowanie metal z otoczenia. Początkowo zrezygnowałam całkowicie z biżuterii, zegarka, pasków z klamrami itp. Później próbowałam biżu gorszej jakości lakierować, ale niewiele to dało.
W początkowej fazie, kiedy uczulenie na nikiel było bardzo silne Mama zaszywała wszystkie metalowe guziki, sprzączki, zatrzaski, nity, które mogłyby mieć kontakt ze skórą, a których nie dało się uniknąć. Obecnie, kiedy uczulenie jest mocno uśpione już tego nie trzeba robić. Mimo wszystko bardzo ograniczam możliwy kontakt z metalami. Biżuteria to tylko różowe i żółte złoto. Srebro i białe złoto odpada, bo mają domieszki niklu. Staniki z metalowymi kółeczkami i zapięciami – odpadają. W uszach noszę tylko tunele plastikowe, silikonowe lub tytanowe.

Mimo wyeliminowania z otoczenia wszelkiego możliwego kontaktu z metalem, jeszcze bardzo długo borykałam się z wysypkami w różnych miejscach na ciele. Na idy (miejsca z wysypką) stosowałam maść Elokom (na receptę), tylko ona mi pomagała i szybko łagodziła ogniska.

Tak naprawdę dopiero zmiana diety i unikanie produktów mogących mieć duże stężenia niklu dały lepsze rezultaty. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wodę i pić tylko taką ze sprawdzonych źródeł. Bezwzględnie należy wyeliminować napoje gazowane, wysokoprzetworzoną żywność, a także zboża.

Nigdy jednak nie zmieniałam naczyń i sztućców! Od zawsze jem i jadłam stalowymi sztućcami, większość garnków też mam stalowych. To nie są główne źródła niklu, nie są one również na tyle duże, że wymagają zmiany – to jest marketing, kasa…

Gdzie znajduje się nikiel i kobalt?

We wszystkich dostępnych w internecie listach znajdą się bardzo (wydawałoby się) zdrowe produkty takie jak: orzechy, banany, kakao, ryby, warzywa zielone, siemię lniane, pomidory, przeciery pomidorowe itp. Ile w tym prawdy? Niekoniecznie dużo…
Zawartość niklu w diecie jest silnie związana z jego stężeniem w glebie, które zmienia się w zależności od miejsca, kraju, rodzaju uprawy, gleby, zanieczyszczenia środowiska i odległość ziemi od stopów niklu. Tkanki roślinne zawierają więcej niklu niż tkanki zwierzęce.
Wysoką zawartością niklu niezależnie od jego ilości w glebie odznaczają się: pszenica, soja, żyto, owies, czekolada, proso, herbata, piwo. Wysokie stężenie niklu stwierdza się również w pokarmach poddanych przemysłowej obróbce gdyż jego zawartość wzrasta przy użyciu wyrobów ze stali nierdzewnej.

Czy uczulenie na nikiel jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu?

Nie? Trudno mi jednoznacznie określić, mogę tylko powiedzieć jak to wygląda z mojej perspektywy. Tatuaż robiłam w momencie kiedy całkowicie uśpiłam uczulenie, to znaczy nie miałam żadnej wysypki na ciele.  Mam średniej wielkości tatuaż i ani w trakcie wykonywania zabiegu ani po, nie zauważyłam problemów skórnych. Sam tatuaż wygoił się bardzo ładnie i bardzo szybko.

Czy pozbyłam się uczulenia na zawsze?

Nie można pozbyć się uczulenia. Metale ciężkie znajdują się w wielu produktach spożywczych, przede wszystkim w wodzie, produktach wysokoprzetworzonych, zbożach. Jeśli uczulenia powraca, dobrym sposobem jest kilkudniowy detoks na produktach wolnych od metali ciężkich i przede wszystkim odpowiednia woda! Ja mam na to wszystko jeden sposób i jedną radę – oprócz unikania kontaktu z niklem i kobaltem w biżuterii, polecam różnorodną, rotacyjną dietę ze zdrowych produktów i wysoką aktywność fizyczną, która pomaga pozbyć się z organizmu toksyn m.in, poprzez pot.
 

Więcej wpisów blogowych o alergii na nikiel – TUTAJ

A jeśli interesuje Cię jak skutecznie pozbyć się alergii na nikiel bez błądzenia w internetowych czeluściach, sprawdź mój unikalny program Pokonaj alergię na nikiel, to jedyne polskie kompletne kompednium wiedzy wraz z holistycznym plan pięlegnacyjno-żywieniowym, dzięki któremu dowiesz się jak usunąć nikiel z otoczenia, co zrobić, żeby oczyścić organizm z tych toksyn i jak unikać kontaktu z niklem na codzień.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

9 Responses

  1. Masz racje. Wszystko co opisujesz w powyższym poście znam z własnej autopsji. Również od długiego czasu borykam się z problemem jakim jest uczulenie na nikiel, z tą różnicą, że alergia u mnie nigdy całkowicie nie wygasła. Dzięki tym doświadczeniom powstał blog, ktory w pewien sposób pomaga mi w walce z alergią. Mam pytanie odnoście wody,bo to chyba jej najtrudniej uniknąć- jaką pijesz? I jak sobie radzisz z wodą kranową? 🙂 Pozdrawiam

    1. Ewelina ,nie wiem, czy jeszcze tutaj zaglądasz, ale czy mogłabyś podać link do swojego bloga? Pozdrawiam 🙂

  2. Hej, dziękuję za Twój komentarz. Ja nie piję wody z kranu, kiedyś próbowałam ją filtrować, ale nie do końca to działało. Pije wodę butelkowaną, zmieniam mineralne z źródlanymi. Był też okres czasu, w którym piłam wodę oczyszczoną z szungitem. Na szczęście kąpiel mnie nie uczula, ale raz w tygodniu spłukuję głowę po umyciu włosów wodą źródlaną z Lidla lub biedronki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *