Zapisz się na listę oczekujących –  ZAPLANUJ SWOJĄ METAMORFOZĘ!

Czy woda z uzdrowiska jest zdrowa? Zawartość niklu w wodach zdrowotnych

Jeśli masz uczulenie na nikiel to na pewno zaobserwowałaś wzmocnioną reakcję alergiczną po spożyciu wód zdrowotnych! Ja kiedyś wybrałam się do uzdrowiska w Krynicy i napiłam się „zdrowotnej” wody… nie zapomnę mojej natychmiastowej reakcji alergicznej… I nie ma się co dziwić… zobacz tylko te badania – Zawartość niklu w wodach z uzdrowiska!

W Polsce jest zarejestrowanych 148 źródeł wód leczniczych, które są umiejscowione w 44 uzdrowiskach, w tym 8 górskich, 17 podgórskich oraz 9 nizinnych. Woda uznawana jest za leczniczą na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2006 r. w sprawie zakresu badań niezbędnych do ustalenia właściwości leczniczych naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu, kryteriów ich oceny oraz wzoru świadectwa potwierdzającego te właściwości.

Jadwiga Biernat, Joanna Michalczyk, Karolina Łoźna i Marzena Styczyńska w pracy badawczej Ocena zawartości toksycznych pierwiastków śladowych w wodach leczniczych, określiły zawartość arsenu, kadmu, ołowiu i niklu w wodach leczniczych z różnych regionów Polski, w zależności od pory roku oraz miejsca poboru próbek. Do badania wykorzystały wody lecznicze z 35 źródeł pobranych z terenu województw: dolnośląskiego, kujawsko – pomorskiego i małopolskiego.

Na podstawie tych badań przygotowałam tabelę z zawartością niklu w badanych wodach zdrowotnych.

Zawartość niklu w wodach z uzdrowiska

W większości badanych wód leczniczych zawartość niklu stanowiła 8,29 – 27,0 µg/l przy dopuszczalnej wartości 30 µg/l. W sezonie letnim w jednej wodzie z Rabki obserwowano natomiast przekroczenie tej zawartości. Istotną zależność zawartości niklu od sezonu pobrania wody obserwowano jedynie w przypadku wody Szczawa II, gdzie stężenie tego pierwiastka w sezonie letnim było ponad trzykrotnie wyższe niż w sezonie jesienno – zimowym i przekraczało dopuszczalną wartość 30 µg/l. Autorzy zaobserwowali, że wyższe zawartości toksycznych pierwiastków śladowych występowały w wodach wysokozmineralizowanych. W wodach tych są również wysokie stężenia biopierwiastków (Ca, Mg, Na, K), co może ograniczać przyswajanie metali toksycznych.

Masz uczulenie na nikiel i nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Sprawdź mój program Pokonaj alergię na nikiel dostępny w pakiecie PREMIUM DIETY SYSTEMOWEJ.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

Jedna odpowiedź

  1. W sumie uwielbiamy podróżować po uzdrowiskach, ale jakoś rzadko pijemy uzdrowiskowe wody. Te, na które się zdecydowaliśmy nie powodowały żadnych reakcji u nas, więc prawdopodobnie nie jesteśmy uczuleni na nikiel. Dzięki za przydatne informacje, o których w sumie rzadko ktoś pisze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *