Przetestuj platformę przez 7 dni –  SPRAWDŹ OFERTĘ TERAZ!

Znowu wycofane suplementy diety. Uważaj co kupujesz!

wycofane suplementy diety

Niedawno GIS poinformował o wycofaniu ze sklepów czterech suplementów diety marki ALLNUTRITION, a już pojawiły się kolejne produkty zanieczyszczone tlenkiem etylenu marki  YANGO sp. z o.o. Uważaj co kupujesz! Korzystaj tylko z przebadanych i udokumentowanych suplementów diety.

Wycofane suplementy diety ALLNUTRITION:

ENERGY BALANCE 60 kapsułek
Numer partii: AN210529
Data minimalnej trwałości: 05.2023 r.

GOOD TRIP 60 kapsułek
Numer partii: AN210522
Data minimalnej trwałości: 05.2023 r.

BRAIN FOCUS 60 kapsułek
Numer partii: AN210606
Data minimalnej trwałości: 06.2023 r.

REDOX EXTREME 90 kapsułek
Numer partii: 273220
Data minimalnej trwałości: 08.2022 r.

Wycofane suplementy diety YANGO:

Stress Release
Numer partii: 0110
Data minimalnej trwałości: 07.2023 r.

Stop nałogom – Panaseus
Numer partii: 0110
Data minimalnej trwałości: 11.2023 r.

Witamina B12
Numer partii: 0110
Data minimalnej trwałości: 03.2024 r.

CholeoPro
Numer partii: 0410
Data minimalnej trwałości: 01.2023 r.

Modulatory hemoglobinyo
Numer partii: 0410
Data minimalnej trwałości: 08.2023 r.

Wszystkie aktualne ostrzeżenia dotyczące wycofania określonych partii suplementów oraz żywności znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenia

Skąd w żywności tlenek etylenu?

Europejska Agencja ds. Chemikaliów (ECHA) sklasyfikowała tlenek etylenu, jako substancję mutagenną, rakotwórczą i działającą szkodliwie na rozrodczość. Stąd też długotrwałe narażenie może powodować białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych lub piersi.

Ze względu na swoje właściwości toksykologiczne jest od około 30 lat substancją zabronioną w Unii Europejskiej do stosowania, jako substancja czynna środków ochrony roślin!

Związek ten jest wykorzystywany w przemyśle chemicznym, jako półprodukt w syntezie m.in. glikolu etylenowego, trietanoloaminy czy etylenoaminy. Wykorzystywany jest do sterylizacji gazowej narzędzi medycznych, materiałów opatrunkowych oraz w niektórych krajach do fumigacji różnych produktów spożywczych. Co więcej, stosuje się go do konserwacji przedmiotów muzealnych, starych książek, czy ubrań. Tlenek etylenu występuje także w śladowych ilościach w dymie tytoniowym.

Jak więc dochodzi do zanieczyszczenia żywności tlenkiem etylenu? Może to wynika ze stosowania tanich produktów niskiej jakości spoza Unii Europejskiej, jak miało to miejsce we wrześniu 2020 r. gdy po raz pierwszy zgłoszono wykrycie tlenku etylenu w sezamie pochodzącym z Indii – tlenek prawdopodobnie był stosowany jako gaz do sterylizacji sezamu.


Zadbaj o to co jesz i wybieraj produkty od sprawdzonych producentów oraz posiadające certyfikaty żywności.

Odpowiednie żywienie odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Jeżeli produkty, które jemy, są odpowiednio dobrane i pełnowartościowe wiemy, że odżywiamy się zdrowo. Kiedy jesteśmy zdrowi, a każda nasza komórka jest odpowiednio nawodniona i odżywiona jesteśmy radośni i mamy dużo energii. Takie są efekty odpowiednio skomponowanej, zdrowej diety, której podstawą są białka, tłuszcze i węglowodany. To podstawowe makroskładniki diety, na temat których każdy powinien mieć przynajmniej minimum wiedzy pozwalającej na prowadzenie zdrowego trybu życia.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *