Podejmij wyzwanie 30 dni bez słodyczy i zerwij z nałogiem, a przy okazji popraw wygląd swojej skóry, zrzuć zbędne kilogramy, a także popraw swoją florę bakteryjną.
Od czego zacząć wyzwanie 30 dni bez słodyczy?
Dobrze jest przygotować się na 30-dniowe wyzwanie bez słodyczy kilka dni przed startem! Namów także swoich domowników lub przyjaciół na to wyzwanie! Razem zawsze raźniej.
Zasady wyzwania
- Całkowita rezygnacja z cukru, słodyczy, produktów zawierających cukier, w tym przypraw (tutaj – przepis na domową przyprawę), keczupu itp.
- Zamiast słodyczy – owoce o niskiej zawartości cukru np. owoce leśne, jagody, maliny. Unikaj bananów, mango, arbuzów, ananasów itp.
- Zamiast niezdrowej przekąski – zdrowa, niskokaloryczna i bezcukrowa wersja np. cięte w słupki warzywa z dipem albo chipsy z jarmuża.
- Dużo wody w ciągu dnia oraz naparów ziołowych.
- Rozpoczęcie dnia od wody z cytryną lub soku z selera naciowego.
- Omijanie działu ze słodyczami i przekąskami w sklepach.
- Jedzenie regularnie posiłków. Unikanie napadów głodu.
- Jedzenie śniadania, najlepiej białkowo-tłuszczowego.
- Koniecznie gotowe posiłki do pracy. O niezbędnych do tego gadżetach poczytasz tu: Jedzenie do pracy – niezbędne gadżety
Przydatne linki:
- Zdrowe śniadanie
- Śniadania białkowo-tłuszczowe, dlaczego warto?
- Gotowy jadłospis i podstawy diety
- Zdrowe słodycze – 10 propozycji i przepisów
Jak zwalczyć ochotę na cukier?
- Jedz regularnie posiłki. Jedzenie kilku posiłków dziennie o stałych (w miarę) porach pozwoli uniknąć napadów głodu.
Zobacz: Ile posiłków dziennie jeść? - Zabieraj ze sobą gotowe posiłki gdy wychodzisz do pracy/szkoły.
- Miej zawsze przy sobie owoc lub zdrową bezcukrową przekąskę. Jeśli to możliwe niech będzie to owoc lub chrupiące warzywo jak np. marchewka. Może to być też jogurt naturalny, czy przygotowana przez Ciebie zdrowa bezcukrowa przekąska.
- Jedz tłusto. Jedz odpowiednie tłuszcze w postaci awokado, orzechów, pestek dyni, nasion słonecznika, sezamu i innych nasion.
- Zrób sobie herbatę. Czasami Twój organizm wcale nie chce słodyczy. Zrób sobie herbatę, pij ją małymi łykami i poczekaj, ochota na słodycze minie. Jeśli to nie pomoże, zrób sobie drugą herbatę.
- Umyj zęby! Mycie zębów bezpośrednio po posiłku nie tylko skutecznie zapobiega próchnicy, ale również zmniejsza zachcianki na nie.
- Wykonaj kilka ćwiczeń lub idź na spacer. 10 minut w umiarkowanym tempie wystarczy, by poprawić nastrój i podnieść poziom endorfin.
- Pij wodę. Odpowiednie nawodnienie organizmu odgrywa znaczącą rolę w tym temacie. Zawsze kiedy najdzie Cię ochota na słodycze wypij szklankę dobrze schłodzonej wody z kilkoma listkami mięty.
- Miej silną motywację. Przede wszystkim musisz sama w sobie czuć chęć zmiany, chcieć zdrowo się odżywiać. Nikt nie jest w stanie Cię do niczego zmusić, jeśli sama nie stwierdzisz, że tego potrzebujesz, że tego naprawdę chcesz.
- Opanuj emocje. Sięganie po słodycze to często sposób na poprawę nastroju, „zajadanie” złych emocji słodyczami. Ćwicz siłę charakteru i panowanie nad emocjami. Sprawdź czy jesz pod wpływem emocji