Zapisz się na listę oczekujących –  ZAPLANUJ SWOJĄ METAMORFOZĘ!

Jadłospis bez laktozy

Zdrowy dietetyczny jadlospis
Jadłospis bez laktozy

Macie ochotę na kolejną propozycję zdrowego jadłospisu? Wykorzystaj przepisy i przekonaj się sam, że jest smacznie, zdrowo i dietetycznie. Cały jadłospis oscyluje w granicach 1700-1800 kcal. Na pewno znajdziesz coś dla siebie, nie musisz być mistrzem w kuchni. Ja nim nie jestem i daję radę. Zapraszam do spróbowania smacznych i prostych dań.

Jadłospis bez laktozy

ŚNIADANIE

Płatki owsiane z malinami i mlekiem

Składniki:

  • 1 szkl. mleka roślinnego (np. kokosowe)
  • 80 g płatków jaglanych
  • łyżeczka siemienia lnianego
  • łyżeczka orzechów laskowych
  • 1 łyżeczka miodu
  • garść malin i borówek lub innych jagód

Przepis: Płatki jaglane wsyp do rondelka z mlekiem, doprowadź do wrzenia i odstaw na ok. 10 minut, aby płatki napęczniały. Do owsianki dodaj miód, orzechy laskowe, siemię lniane i wszystko dobrze wymieszaj. Dodaj garść malin i borówek.

II ŚNIADANIE

Zielone pierożki 

Składniki na 2 porcję:

  • 160 g mąki razowej lub bezglutenowej mieszanki mąk
  • 2 kostki mrożonego szpinaku (ok 80 g)
  • 1 jajko
  • 80 g sera bez laktozy (może być feta)
  • ok. 8-10 drobno posiekanych oliwek
  • 1/2 drobno posiekanej cebuli
  • 1/2 cukinii
  • łyżeczka oliwy z oliwek
  • 100 g mrożonej mieszanki warzyw

Przepis na farsz: Na niewielkiej ilości oliwy podsmaż cebulę na złoto. Cukinię pokrój w paski, zgrilluj i pokrój w drobną kosteczkę. Połącz ser, cebulę, cukinię, oliwki i dokładnie wymieszaj.

Ciasto: Połącz mąkę, jajko, posiekany rozmrożony szpinak (opcjonalnie dolej odrobinę wody) i zagnieć ciasto. Z rozwałkowanego ciasta wytnij szklanką okręgi, nałóż na ciasto farsz i sklej pierożki. Gotowe pierogi wrzuć na wrzącą osoloną wodę. Gdy wypłyną na wierzch, wyjmij je. Podawaj z warzywami przygotowanymi na parze. Pierożki nie doczekały się zdjęcia. Zjadłam wszystkie!

OBIAD

Kurczak z warzywami i ryżem 

Składniki:

  • 100 g kurczaka
  • 60 g ryżu brązowego lub parboiled
  • 150-200 g warzyw (brokuły, kalafior, marchew, szparagi, fasolka szparagowa itp.)

Przepis: Kurczaka pieczemy w piekarniku w dowolnych przyprawach lub „gotujemy/smażymy” na patelni bez tłuszczu. Ryż gotujemy w delikatnie osolonej wodzie, dowolne warzywa (np. brokuły, kalafior, marchew, szparagi, fasolka szparagowa, niekoniecznie kukurydza) przyrządzamy na parze lub razem z kurczakiem na patelni.

KOLACJA

Zupa krem z brokuł

  • Składniki na 4 porcje:
  • 2 l wody
  • udko z kurczaka
  • 1 główka brokułów
  • 5 średniej wielkości ziemniaków
  • włoszczyzna (pietruszka, natka pietruszki, marchew, 1/4 selera)
  • przyprawy: curry, kurkuma, pieprz, sól, suszona cebula, suszony czosnek
  • 200 g cieciorki

Przepis: Dzień wcześniej namocz cieciorkę w zimnej wodzie. Udko z kurczaka umyj, włóż do garnka i zalej zimną wodą, wstaw na palnik i poczekaj, aż na powierzchni wody zbierze się brzydki „szum”, następnie wylej całą wodę z kurczaka, nalej świeżą wodę, dodaj liść laurowy i tak gotuj rosół drobiowy ok. 5 minut. Kolejny krok to dodanie do zupy obranych marchwi, selera oraz obranego korzenia pietruszki, ziemniaków i gotowanie wywaru ok. 15 minut na małym ogniu pod przykryciem. Na koniec dodaj główki brokuł oraz natkę pietruszki i gotuj jeszcze kilka minut, aż brokuły będą miękkie. Kiedy zupa ostygnie zblenduj ją i dodaj przyprawy do smaku: curry, kurkuma, pieprz, sól, suszona cebula, suszony czosnek. Ugotuj namoczoną wcześniej cieciorkę (al dente), odsącz z wody przypraw papryką, curry lub innymi przyprawami i upiecz w piekarniku.

Zupę krem podawaj z pieczonymi kuleczkami z cieciorki.

Dietetyczny jadłospis to ok. 1700-1800 kcal. Przygotowany jest pod moje upodobania i potrzeby. Możesz traktować go jedynie jako przykładowy jadłospis. Składniki, które preferuje są świeże lub/i pochodzą od sprawdzonych producentów.

__________________________________________

Odpowiednie żywienie odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Jeżeli produkty, które jemy, są odpowiednio dobrane i pełnowartościowe wiemy, że odżywiamy się zdrowo. Kiedy jesteśmy zdrowi, a każda nasza komórka jest odpowiednio nawodniona i odżywiona jesteśmy radośni i mamy dużo energii. Takie są efekty odpowiednio skomponowanej, zdrowej diety, której podstawą są białka, tłuszcze i węglowodany. To podstawowe makroskładniki diety, na temat których każdy powinien mieć przynajmniej minimum wiedzy pozwalającej na prowadzenie zdrowego trybu życia.

 _________________________________________________________SPRAWDŹ PROGRAM DSBez wyrzeczeń i skomplikowanych, restrykcyjnych diet. Po prostu jedz to na co masz ochotę w wersji dostosowanej do Twojego systemu. Wiele osób ma problem z monotonną dietą, liczeniem kalorii, ciągłym uczuciem głodu… nawet jeśli dieta jest w miarę ok, pozostaje problem napoczętych opakowań produktów, które psują się w lodówce… z Programem Odżywianie Systemowe, te wszystkie problemy odchodzą w zapomnienie! Dlaczego? Wzięłam te wszystkie uwagi i problemy związane z dietą oraz jej utrzymaniem pod uwagę. Program Odżywianie Systemowe to jedyny program żywieniowy, który bazuje na systemie odpowiednio dobranych proporcji makroskładników, w taki sposób, że każda porcja ma tyle samo makro, bez względu na wybrane danie z danej kategorii, co pozwala Ci każdego dnia jeść to na co masz ochotę. Nie liczysz kalorii, zrobiliśmy to za Ciebie!Uwaga: Po zakupie otrzymujesz dostęp do unikalnych materiałów żywieniowych, przepisów i szkoleń. Co więcej, wszystkie przepisy są dostosowane do odżywiania systemowego i dostępne po zalogowaniu, a ich baza ciągle się powiększa!

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

16 Responses

  1. Bardzo fajne pomysły 🙂 Wszystko bym zjadła 🙂 Z pewnością się zainspiruje Twoimi pomysłami, bo podjęłam decyzję, że muszę wrócić do zdrowszego odżywiania niż teraz…wcześniej jadłam zdrowo i ćwiczyłam to i waga była lepsza, a do tego cera i samopoczucie 🙂 przez wakacje się trochę zaniedbałam i teraz mam za swoje…ale koniec z tym!

    Pozdrawiam 🙂

  2. Nie dziwię się, że zjadłaś wszystkie pierożki, bo też mam na nie chrapkę po samym przepisie 😉 Bardzo fajny jadłospis, przystępny :).

    Zapraszam do siebie ;).

  3. przystępne i apetyczne przepisy, jak patrzę na te cudne zdjęcia to myślę, że aż żal te pysznosci zjadać, tak ładnie wyglądają!
    pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *